10 bodů k očkování proti COVID-19: stanovisko České společnosti alergologie a klinické imunologie ČLS JEP

5. 1. 2021

Očkování jako takové obecně podporujeme jako jeden z možných způsobů jak se vypořádat se současnou pandemií. Velmi důrazně ovšem doporučujeme respektovat obecné kontraindikace očkování i ty konkrétní týkající se přímo koronaviru SARS-CoV-2 a jím způsobeného onemocnění COVID-19. Pokud se očkování bude individualizovat, nebudeme čelit případným nežádoucím účinkům, které jinak velmi nahrávají odmítačům očkování. Jako vodítko pro základní orientaci může sloužit následující desatero sestavené výborem České společnosti alergologie a klinické imunologie ČLS JEP (ČSAKI).

1. Zatím neočkovat osoby, které prokazatelně onemocnění COVID-19 prodělaly v minulosti (potvrzené PCR testem), pokud byly stanoveny a detekovány specifické IgG/IgA protilátky v období více než 3 měsíce po onemocnění.

2. Neočkovat osoby, které prodělávají akutní infekční onemocnění jakéhokoliv původu (tj. příznakové osoby – teplota, kašel, rýma, pneumonie, průjmy atd.), a s vakcinací počkat nejméně 2 týdny po odeznění příznaků.

3. U osob, které jsou ve velkém riziku infekce SARS-CoV-2, doporučujeme před případným očkováním provést aspoň orientační test na protilátky z kapky krve (nebo ELISA test na protilátky ze séra). Pokud vyjde pozitivní, není zatím potřeba očkovat. Pokud vyjde negativní, doporučujeme provést antigenní test na základě výtěru z nosohltanu. Pokud vyjde pozitivní, je třeba jej ověřit PCR, a pokud i tento vyjde pozitivní, zatím neočkovat (viz bod 1). Tento postup doporučujeme i jinak zdravým osobám, které váhají, zda se mají nechat proti koronaviru očkovat. Zároveň je ovšem třeba vzít v úvahu senzitivitu a specifitu testů i možnost laboratorních chyb.

4. Osobám s jakýmikoliv výraznějšími alergickými reakcemi v minulosti (nejen na vakcíny) doporučujeme před očkováním zvážit antialergickou premedikaci.

5. Osoby na imunosupresivní léčbě nebo imunodeficitní pacienti: Konkrétní případy je třeba individuálně řešit s ošetřujícím lékařem. Pacienti po transplantacích: Viz stanovisko Společnosti pro orgánové transplantace ČLS JEP. Obecně lze říci, že kontraindikace očkování zde prakticky nejsou, maximálně se může stát, že očkování nebude u těchto osob účinné. U žádné ze schválených vakcín nejde o živou očkovací látku, která by mohla imunosuprimovaným pacientům uškodit.

6. Pacienti s neurologickými chorobami typu demyelinizačních onemocnění: S očkováním raději vyčkat na vyhodnocení dlouhodobějších nežádoucích účinků vakcín. Jsou již k dispozici data, že pacienti s autoimunitními chorobami včetně těch, kteří jsou na biologické léčbě, neprodělávají infekci koronavirem vážněji než jiné nerizikové skupiny, a proto je třeba v individuálních případech zvážit a posoudit rizika a přínosy očkování oproti rizikům přirozené infekce.

7. U seniorů ve věku nad 75 let jednoznačně preferujeme očkování (pokud prokazatelně neprodělali koronavirovou infekci − viz bod 1), bez dalšího zkoumání zdravotního stavu (kromě případné aktuálně probíhající jakékoliv infekce − viz bod 2).

8. Kterou vakcínu preferovat? Na vyhodnocení, která vakcína a ve které indikaci je účinnější/bezpečnější, si budeme muset počkat. Nejsou k dispozici head-to-head studie porovnávající vakcíny jednotlivých výrobců.

9. Očkování dětí a mladistvých: Vakcíny jsou schválené od 16 let věku. Posun očkování do nižších věkových skupin bude předmětem dalších klinických studií výrobců vakcín.

10. Tento dokument bude průběžně aktualizován, jak budou přibývat zkušenosti s vývojem epidemie, očkováním a dalšími poznatky.

Za výbor ČSAKI ČLS JEP

prof. MUDr. Jiřina Bartůňková, DrSc.

prof. MUDr. Jiří Litzman, CSc.

prof. MUDr. Petr Panzner, CSc.Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se