RS zápisník a dotazník − informace jako nejcennější komodita

11. 7. 2022

Jak nejen novým pacientům vysvětlit, s čím k lékaři pospíchat a co naopak snese odkladu? Na co by si měli v období mezi kontrolami dávat pozor a co si přinést s sebou do ordinace?

Informace nad zlato

„Nejdražší komoditou na světě jsou informace!“ Tato okřídlená věta padla mimo jiné ve filmu „Vlk z Wall Street“ a platí samozřejmě nejen ve světě financí, ale i v medicíně, respektive v oblasti zdraví. Informací je však ohromné množství − a ne všechny je třeba uchovávat a předávat. Které tedy jsou ty skutečně důležité, na něž není radno zapomenout?

Nemoc tisíce tváří

S nadsázkou lze říci, že existuje tolik podob roztroušené sklerózy, kolik je lidí touto nemocí trpících. Vysvětlit zejména nově diagnostikovaným pacientům zákonitosti jejich onemocnění je proto často obtížné. Navíc v jejich životě nastává obrovský zlom a informací se valí ze všech stran nepřeberné množství. Najít ty důležité může pomoci například RS zápisník a dotazník.

RS dotazník – jasně a přehledně

Mezi nejčastější obtíže související s roztroušenou sklerózou patří problémy se zrakem, svalová slabost či svalové spasmy, problémy s chůzí nebo obecně s pohybem, koordinací a rovnováhou, bolest, znecitlivění či brnění, problémy s udržením moči nebo stolice, obtíže s mluvením, soustředěním se nebo zapamatováním si věcí, pocity únavy a vyčerpání...

Jak se má pacient ve změti symptomů vyznat a na žádný nezapomenout? Jak si zapamatovat, na co je třeba dávat obzvláště pozor? Pomoci může například kraťoučký RS dotazník, který si lze stáhnout na webové stránce www.zivotvhlavniroli.cz. Obsahuje výčet nejčastějších projevů, vysvětlení některých okolností týkajících se roztroušené sklerózy, možnost popisu její závažnosti, poukazuje na eventuální ovlivnění každodenního života. Vyplněním a určením tíže jednotlivých bodů získají pacient i lékař relativně ucelený obraz vývoje choroby.

RS zápisník – pomocník doma i při vyšetření

Dalším užitečným pomocníkem ke stažení na webu www.zivotvhlavniroli.cz může být RS zápisník. Návodnými otázkami pacientovi ukáže, na co si dát pozor, ale také pobídne k přípravě dotazů pro lékaře nebo vypsání seznamu užívaných léků a nových skutečností týkajících se zdravotního stavu. Do dotazníku si rovněž může zapisovat poznámky během kontroly nebo termín příští návštěvy RS centra.

Ataka, nebo ne?

Aby situace nebyla tak jednoduchá, zhoršení neurologických příznaků se může objevit buď nárazově, v trvání minimálně 24 hodin (tedy jako ataka), nebo plíživě v období mezi atakami. O obou těchto skutečnostech by měl ošetřující lékař RS centra vědět co nejdříve. Pokud však obtíže trvají méně než 24 hodin nebo se objevily v souvislosti s infekcí či pobytem v teplém prostředí/sportovní aktivitou, o ataku se z definice nejedná. Zbystřit by měl pacient naopak v případě, že projevy po odeznění infekce i vlivu teploty přetrvávají, respektive trvají nejméně 24 hodin a zároveň byly asociované s infekcí či přehřátím − pak se může jednat o relaps a měl by být informován lékař.

O infekci není třeba ihned informovat ošetřujícího neurologa. Minimálně by však o ní měl vědět praktický lékař. Každá infekce je stimulem pro imunitní systém a je třeba ji poctivě odstonat. Tedy nezanedbávat klidový režim a v případě nutnosti nasadit antibiotika spíše dříve, než je běžné u zdravé populace.

Dvě hlavy ví více než jedna

Dotazník a zápisník jsou skvělí pomocníci. Nic však nenahradí blízkého, který zejména s nově diagnostikovaným pacientem dochází na kontroly. Zkrátka − víc hlav víc ví a víc hlav si také více zapamatuje. Kromě toho v této těžké situaci blízkost rodinného příslušníka nebo přítele dodá sílu, klid i psychickou podporu.

(dos)

Zdroj: Život v hlavní roli. Novartis, 2021. Dostupné na: www.zivotvhlavniroli.czŠtítky
Dětská neurologie Neurologie Psychiatrie Všeobecná sestra Psychiatrická sestra Neurologická sestra
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se