Nový Index hojení ran ukáže pravděpodobnost zhojení rány
V USA byl na základě analýzy téměř 51 000 případů vyvinut index pro určení pravděpodobnosti zhojení rány, tzv. index hojení ran (Wound Healing Index), který vychází z charakteristik rány i průvodních chorob a stavu pacienta.
Analýza vycházela z kompletních zdravotních záznamů pacientů s ránami z USA, u nichž byl znám výsledek hojení rány. Pomocí logistických regresních modelů byl hodnocen vliv faktorů, o nichž je známo, že souvisejí s hojením ran.
Prediktory výsledku hojení zahrnovaly téměř ve všech modelech velikost rány, stáří rány, počet ran, typ postižené tkáně (Wagnerův stupeň), imobilitu pacienta a hospitalizaci v průběhu léčby. Dalšími parametry, které byly s hojením rány spojeny jen v některých modelech, byly renální selhání, transplantace ledvin, malnutrice, autoimunitní choroby a kardiovaskulární onemocnění.
Index hojení ran představuje validovaný nástroj, podle kterého je možné určit pravděpodobnost zhojení rány v reálných podmínkách, vytipovat pacienty, kteří potřebují komplexnější léčbu, a porovnat účinnost jednotlivých postupů při hojení ran.
(zza)
Zdroj: Horn S. D., Fife C. E., Smout R. J., et al. Development of a wound healing index for patiens with chronic wounds. Wound Repair Regen. 2013 Oct 17.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.

Kongresy
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- „Chytrá“ podprsenka jako pomocník při detekci nádorů prsu
- Zásady správného měření dechové frekvence
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Stomie neboli vývod: indikace, typy stomií a následná péče aneb proč, pro koho a jak dál?
- Do jaké míry chrání prodělání COVID-19 před těžkým průběhem reinfekce – výsledky metaanalýzy