Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze

19. 12. 2021

K nejjednodušším kalkulacím, které sestry provádějí při podání léků, patří výpočet správné dávky léčiva v tabletách – například při podání 30 mg léčiva dostupného v 5mg tabletách dostane pacient 6 tablet. Na některé typy složitějších kalkulací se zaměříme blíže a rozklíčujeme je krok po kroku.

Pozor na převody jednotek

K problematickým úkonům mohou patřit výpočty, při nichž je potřeba převádět jednotky (gramy na miligramy apod.) Takové kalkulace provedené nesprávně mohou vést k podání násobně menší či větší dávky, než jakou uvádí preskripce. Pokud lékař předepíše například 1,8 g léčiva a dostupné balení má v jedné lékové formě (v tabletě, v ampuli apod.) dávku 600 mg, je potřeba předepsanou dávku převést na jednotky odpovídající dostupnému balení – 1,8 g se tedy převede na 1800 mg. Jednoduchým matematickým úkonem (dělením) sestra zjistí, že k podání budou potřeba 3 tablety či ampule apod.

Suspenze a roztoky

Komplikovanější výpočty se mohou týkat například roztoků. Jejich sílu určuje koncentrace, tj. množství léčiva obsaženého v určitém objemu tekutiny. Jako příklad lze využít amoxicilin 125 mg/5 ml. Sestra musí spočítat, jaký objem je potřeba k podání předepsané dávky, např. 250 mg léčiva. V tomto případě půjde o 10 ml.

Jedním ze způsobů jak podobné výpočty provádět je rovnice:

U tohoto příkladu tedy (250 × 5) ÷ 125 = 10 ml.

Intravenózní podání léků

Specifickou kapitolou jsou výpočty související s intravenózní terapií, při nichž se musí zohlednit například časový úsek, po který má být léčivo podáváno, rychlost podání či hmotnost pacienta.

Pro rychlost podání (v kapkách za minutu) lze využít následující rovnice:

Kapkový faktor, tedy počet kapek v 1 ml, bývá obykle 20. Ověřit se dá na infuzní soupravě.

Zohlednění hmotnosti pacienta

Postup při výpočtu rychlosti infuze v mililitrech za hodinu a se zohledněním hmotnosti pacienta může vypadat takto:

Zadání: 250 mg léčiva v 50 ml roztoku má být podáno rychlostí 2,5 μg/kg/min. Pacient váží 65 kg.

  1. Spočítat dávku pro daného pacienta v μg/min: 2,5 × 65 = 162,5 μg/min.
  2. Zjistit rychlost podání v μg/hod. Je tedy potřeba převést výsledek na μg za hod: 162,5 × 60 = 9750 μg/hod.
  3. Spočítat koncentraci roztoku v μg na ml. Celková dávka léčiva se vydělí objemem, tj.:

  1. Spočítat rychlost v ml/hod. Dělí se rychlost infuze v μg/hod koncentrací roztoku v μg/ml:

(pak)

Zdroje:

1. Wright K., Shepherd E. How to calculate drug doses and infusion rates accurately. Nursing Times 2017 Oct 16; 113 (10): 31–34. Dostupné na: www.nursingtimes.net/clinical-archive/medicine-management/how-to-calculate-drug-doses-and-infusion-rates-accurately/7021671.article?blocktitle=latest-clinical-articles&contentid=20277

2. Calculations and formulae for IV drug administration. The IV Guide 2011 Dec; 1–5. Dostupné na: http://medusa.wales.nhs.uk/Local files/GSTT/General guidance update 2_5_ Calculation guide.pdfPřihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se