#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Nedílnou součástí práce zdravotníků je i neverbální komunikace

Zdravotník při svém každodenním setkávání a práci s mnoha pacienty potřebuje nejen odborné znalosti, ale i dobré povědomí v oblasti mezilidských vztahů a třeba konkrétně neverbální komunikaci. Přednáškou na toto téma osvěžila seminář klinická psycholožka a sexuoložka z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze doc. PhDr. Dr. Phil. Laura Janáčková, CSc.

Není vráska jako vráska

První dojem je nejdůležitější a vytvoříme si ho za 8 sekund. Stačí na zachycení základních emocí (strach, vztek, štěstí, znechucení, překvapení, smutek). Například vodorovné vrásky na čele mají většinou úzkostnější lidé, kolmé vrásky u kořene nosu lidé přísní hlavně na sebe, ale i na okolí. „Když ke mně přijde pacient a vidím ho poprvé a má vodorovné vrásky na čele, tak vím, že potřebuje víc ujišťovat, víc podporovat, nezajímá ho až tak tolik těch věcí, jako to, že potřebuje porozumění, ujištění, podporu. Kdežto člověk, který má kolmé vrásky u kořeny nosu, je racionální, potřebuje řád a pořádek a nejvíc mu pomůže, když bude mít věci pod kontrolou. Takže tam zvolím zase strategii vysvětlovací. A tak dále,“ popsala autorka sdělení.

Každá část těla „hovoří“

Vypovídá třeba i tvar víčka. Mandlové signalizuje, že člověk je spokojený. Narovnávání dolního víčka už značí nepříjemnost. Podle nosu lze poznat negativní pocity – u agresivity se oči zužují a roztahuje chřípí. Ústa prozradí všechno – například upřímný úsměv je symetrický a provázejí ho vrásky okolo očí i okolo úst, neupřímný ztuhlá čelist a chybějící vrásky, jakákoli asymetrie. Když se muži něco nelíbí, drží stisknuté rty. „Když je drží 3 sekundy, tak se mu nelíbí, co říkáte. Když je drží 5 sekund, už se mu nelíbíte vy, takže doporučuju odejít, protože s tím už nic neuděláte,“ poradila docentka Janáčková. Pročesávání vlasů sděluje „pojď ke mně blíž, nemusíš se mě bát“.

Nohy vymezují teritorium, důležité je dívat se na špičky. Rovněž různé překřížení nohou nebo jejich různé natočení při přehození přes sebe mají odlišné významy. Jakékoli přidržení rukou sama sebe značí nejistotu a podpoření se. Jakmile se někdo drží, potřebuje se podpořit. Je ale třeba odlišovat, zda se člověk nepřidržuje například proto, že sedí na židli bez područníků a choulí se proto, že nemá ruce kam dát.

Mluvit, mluvit, mluvit...

Mezi zdravotníky a pacientem často dochází k narušení intimní zóny. Pro zpříjemnění této situace je dobré navodit společnou činnost, mluvit. „Když jste u gynekologa, ten celou dobu nemluví a teď vám řekne ,tak si tam vyskočte‘, tak jste stažené a nelíbí se vám vyšetření,“ uvedla pro příklad s připomenutím, jak situaci změní, pokud gynekolog s pacientkou příjemně komunikuje.

Chronické onemocnění často vede k úzkosti, pacient si s sebou nese tíži, to je první signál. Dobré je dívat se, jak si sedá, to je druhý signál – zda je pacient zablokovaný nebo není. Komunikací je ho nutné rozvázat, nejjednodušší je zeptat se třeba: „Jak se dneska cítíte? Vidím, že moc necítíte. Musel jste dlouho čekat v čekárně?“ Potřebuje podpořit, takže je vhodné více s ním komunikovat, reflektovat jeho emoce, vést ho ke komunikaci, protože tím spíše mu zdravotník zpětně dá, co potřebuje – tedy řešení problému a ujištění.

   

Eva Srbová
redakce proSestru.cz

   

Zdroj: Janáčková L. Nonverbální komunikace. Sesterský edukační seminář s workshopem správné aplikace imunoglobulinu, Praha, 2. 12. 2023.

Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#