Hypernatrémie při příjmu do nemocnice: Existují souvislosti s domácím zázemím pacientů?
Špatně hydratovaný pacient je náchylnější k mnoha zdravotním komplikacím, které znesnadňují léčbu primárního onemocnění. V jakém stavu se do nemocnice dostávají pacienti z pečovatelských domů a domovů důchodců v porovnání s těmi, kteří jsou přijati z vlastní domácnosti? Je třeba u těchto dvou skupin pacientů dělat při příjmu něco jinak?
Špatně hydratovaný pacient je náchylnější k mnoha zdravotním komplikacím, které znesnadňují léčbu primárního onemocnění. V jakém stavu se do nemocnice dostávají pacienti z pečovatelských domů a domovů důchodců v porovnání s těmi, kteří jsou přijati z vlastní domácnosti? Je třeba u těchto dvou skupin pacientů dělat při příjmu něco jinak?
Senioři: riziková skupina při udržování hydratace
Lidé ve vyšším věku jsou v porovnání s ostatními věkovými kategoriemi více ohroženi nedostatečným zavodněním organismu. Senioři totiž v mnoha případech potřebují s pitím pomoci nebo je třeba je ke konzumaci tekutin vybízet. K mírné až střední dehydrataci dojde u seniorů často nepozorovaně kvůli sníženému pocitu žízně ve vyšším věku. Teprve příjem do nemocnice kvůli jiným zdravotním problémům pak odhalí i dehydrataci.
Hypernatrémie při dehydrataci
Pokud odběr krve prokáže hypernatrémii (sérová koncentrace sodíkových iontů > 145 mmol/l), může se jednat právě o důsledek dehydratace. Jejími dalšími projevy bývají apatie, slabost a zmatenost.
Zkoumání stavu zavodnění pacientů při příjmu
Britská studie se zaměřila na souvislost mezi hypernatrémií při příjmu pacientů starších 65 let a typem bydlení, ze kterého jsou přijati. Hodnoceny tedy byly osoby přicházející z různých typů zařízení pro seniory a vedle toho senioři žijící ve vlastní domácnosti. Jednalo se o pacienty při plánovaném i urgentním příjmu. Pacient byl označen jako dehydrovaný na základě hypernatrémie naměřené v prvních 24 hodinách od příjmu.
Výsledky ukázaly na ohroženou skupinu
Výsledky dokládají, že lidé žijící v zařízeních pro seniory jsou 10× více ohroženi dehydratací než ti, kteří žijí ve vlastní domácnosti. Hypernatrémie, tedy známka dehydratace, se objevila u 12 % osob přicházejících do nemocnice ze zařízení pro seniory. U seniorů žijících ve vlastní domácnosti se problém týkal 1,3 %. Autoři studie se domnívají, že důvodem může být špatný pitný režim v pečovatelských domech a různých typech domovů důchodců a také nedostatečná kontrola seniorů či asistence pečovatelského personálu.
Na co by měly sestry dávat pozor?
Doporučení pro sestry vyplývající z této studie je jednoznačné – při příjmu pacientů ze zařízení pro seniory je nutné zpozornět, soustředit se na stav hydratace a nepodcenit následnou kontrolu pitného režimu během hospitalizace. Pokud to stav nemocného umožní, sestra by ho měla poučit, kolik by měl denně vypít tekutin, a vysvětlit mu důležitost pitného režimu.
(pak)
Zdroj: Dix A. Do care homes increase risk of dehydratation? Nurs Times 2015; 111 (34−35): 15. Dostupné na: www.nursingtimes.net/roles/older-people-nurses/do-care-homes-increase-risk-of-dehydration/5089670.article?blocktitle=Clinical-articles&contentID=23018
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
26. 11.
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Jak nám pocit vděčnosti pomáhá snáze se rozloučit se životem
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Vymalujte se ze stresu a úzkosti
- Zásady správného měření dechové frekvence
- 10 tipů jak zvládat noční směny