Konzumace nasycených tuků nezvyšuje mortalitu ani kardiovaskulární morbiditu
Právě publikovaná metaanalýza observačních studií neprokázala souvislost mezi konzumací nasycených mastných kyselin a celkovou mortalitou ani výskytem kardiovaskulárních onemocnění, ischemické choroby srdeční (ICHS), ischemických iktů či diabetu 2. typu. Naopak konzumace transmastných kyselin zvyšuje výskyt ICHS, mortalitu na ICHS a celkovou mortalitu.
Studie zahrnovaly převážně zdravé dospělé a informace o stravě pocházely z dotazníků zjišťujících frekvenci konzumace jednotlivých potravin, z informací o stravě v posledních 24 hodinách a ze 7denních záznamů stravy. Kanadští autoři upozorňují, že výsledky mohou být zavádějícím způsobem ovlivněny heterogenitou důkazů a limity použité metodiky. Uvádějí však také, že závěry prospektivních studií se shodují se výsledky case-control studií.
Syntéza výsledků studií neprokázala souvislost mezi konzumací nasycených tuků a celkovou mortalitou, i když autoři konstatují, že se jim kvůli rozdílné metodice nepodařilo plně zahrnout výsledky studie Seven Countries’ Study, která takovou souvislost ukazuje. Vztah mezi konzumací nasycených tuků a výskytem ICHS nebyl potvrzen, byl však zjištěn trend k vyšší mortalitě na ICHS s hraniční statistickou významností.
Nebyla doložena souvislost konzumace nasycených tuků s výskytem ischemických cévních mozkových příhod (iCMP), naopak v asijských studiích bylo riziko iCMP vyšší v kvartilu s nejnižší spotřebou nasycených tuků než v nejvyšším kvartilu.
Přestože existuje hypotéza, že nasycené tuky mohou snižovat inzulinovou senzitivitu, dosud provedené randomizované studie ji jednoznačně nepotvrdily. Tato metaanalýza ukázala opačnou korelaci mezi konzumací mléčných výrobků i mezi obsahem nasycených tuků v mléčných výrobcích a diabetem 2. typu.
Spolehlivě byla prokázána silná pozitivní korelace mezi příjmem transmastných kyselin a výskytem ICHS i mortalitou na ICHS. Autoři ovšem upozorňují na rozdíl mezi transmastnými kyselinami z průmyslově zpracovaných tuků a pocházejících z čerstvého hovězího a skopového masa a mléka. S výskytem ICHS souvisí vyšší příjem průmyslově zpracovaných tuků. Nebyla doložena souvislost mezi konzumací transmastných kyselin a diabetem 2. typu.
Autoři také uvádějí, že ve své metaanalýze prokázali pouze souvislost, nikoliv příčinný vztah. Původní práci naleznete v British Medical Journal, kde byla publikována on-line 11. srpna 2015.
(zza)
Zdroj: Pullen L. C. Saturated fat consumption not associated with mortality. Medscape Medical News 2015 Aug 11. Dostupné na: http://www.medscape.com/viewarticle/849401 [navštíveno 1. 10. 2015].
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Může hubnutí souviset s vyšším rizikem nádorových onemocnění?
- Jídelníček stomika je zásadní: Co vše mu můžeme poradit?
- Zásady správného měření dechové frekvence
- 10 tipů jak zvládat noční směny