#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Kvalita sexuálního života zdravotních sester je úzce spojená s jejich výdělkem

8. 4. 2016

Každodenně slýcháme, jak špatně placené jsou některé profese. Představíme si zdravotníky a učitele nakupující v second handu a možná i jedince, kteří po večerech chodí na brigády, aby vylepšili svůj příjem. Ale je třeba si uvědomit, že dopad tohoto jevu je daleko hlubší.

S rozvojem technických možností medicíny stoupají i požadavky pacientů na poskytované služby, a to jak na lékaře, tak i na ošetřovatelský personál. Přitom však finanční ocenění těchto profesí není dobré, proto často dochází k nepoměru vynaloženého úsilí pracovníků a jejich odměny. Tento problém je stále závažnější a týká se celého světa. Mnoho studií prokázalo, že právě zdravotní sestry jsou vystaveny značnému stresu. Jednoduché pro ně není ani pracovat na směny. Právě práce na směny je stejně jako věk a BMI prokázaným rizikovým faktorem pro vznik sexuální dysfunkce, která pak má významný dopad jak na kvalitu života těchto žen, tak i na jejich pracovní výsledky.

Tento jev zkoumal švýcarský sociolog Johannes Siegrist a k jeho vyjádření formuloval pojem „nepoměr vynaloženého úsilí a odměny“ (effort-reward imbalance [ERI]). Podle něj takováto situace může mít negativní dopad i na zdraví pracovníků a vyvolává intenzivní negativní emoce. Pocit zklamání a nedocenění je spojený se zátěžovou reakcí autonomního nervového systému. Vysoký ERI je pak prediktivní faktor rozvoje depresivních symptomů.

Kromě toho má tato profese nemalý vliv na sexuální aspekt partnerského vztahu. Ve studii provedené na Tchaj-wanu bylo zjištěno, že desítky procent tamních zdravotních sester vedou neuspokojivý sexuální život. Donedávna však nebylo jisté, jestli není příčinou prostý stres, který je dnes všeobecně přítomný v řadě pracovních prostředí.

V nové studii pak bylo zjištěno, že nezávisle na míře stresu prožívaného na pracovišti vedla vyšší finanční odměna za práci k lepšímu sexuálnímu uspokojení, což mělo velmi pozitivní vliv na život sester. Dokonce se ukázal i značný benefit pro fyzické zdraví probandek. Tato studie tedy znovu ukazuje, že otázka financování zdravotnictví není jen planou rétorikou.

(pez)

Zdroj: Lee H. H., Lung F. W., Lee P. R., Kao W. T., Lee Y. L. The relationship between sex life satisfaction and job stress of married nurses. BMC Res Notes 2012 Aug 19; 5: 445; doi: 10.1186/1756-0500-5-445. 



Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#