Nejvyšší hmotnost dosažená během života ovlivňuje riziko smrti více než aktuální tělesná hmotnost
Aktuální hodnota BMI značně podhodnocuje riziko smrti související s obezitou, protože nezohledňuje možný úbytek hmotnosti v důsledku nemoci u dříve obézních osob, tvrdí autoři nové studie, jejíž výsledky právě zveřejnila Národní akademie věd USA.
Tato práce ukazuje, že obezita v anamnéze je podobně významným markerem zvýšeného rizika smrti jako dřívější kouření. Autoři výzkumu neříkají, že by se obézní lidé neměli snažit zhubnout, ale spíše upozorňují lékaře na to, že mezi osobami, které zhubly, je často velká část těch, u nichž se tak stalo z důvodu nemoci, a jejich riziko smrti je proto nadále zvýšené.
Autoři použili údaje z programu NHANES (The National Health and Nutrition Examination Survey) z let 1988–2010 a propojili je s daty o mortalitě do roku 2011. Jako hlavní parametr použili maximální dosaženou tělesnou hmotnost během života (mimo těhotenství), kterou osoby ve věku 50–74 let v průzkumu uvedly. Do kategorie normální tělesné hmotnosti se v době průzkumu přesunulo 39 % respondentů, kteří měli dříve nadváhu či obezitu, což je vysoké číslo.
Poté autoři porovnali vliv aktuálního BMI (body mass index) a nejvyššího v životě dosaženého BMI na celkovou mortalitu respondentů. Zatímco pacienti s aktuální nadváhou (BMI 25–29,9) měli oproti těm s normální hmotností o 10 % vyšší riziko smrti, nadváha kdykoliv během života zvýšila riziko smrti o 19 %. Totéž platilo i u obezity I. stupně (BMI 30–34,9), kdy aktuální obezita byla spojena se zvýšením rizika smrti o 47 %, zatímco obezita I. stupně kdykoliv během života je zvyšovala o 65 %. Aktuální obezita II. stupně (BMI ≥ 35 kg/m2) znamenala zvýšení rizika smrti o 72 %, zatímco obezita II. stupně kdykoliv během života zvyšovala toto riziko o 149 %.
Podle autorů této práce je ke stanovení rizika smrti souvisejícího s obezitou vhodné použít maximální BMI dosažený během života, který odliší osoby, jejichž hmotnost nikdy nepřekročila hranice normálních hodnot, a osoby s vysokým rizikem, které byly dříve obézní. Z toho vyplývá, že obezita je ještě nebezpečnější, než se domníváme, a laicky řečeno by naším cílem mělo být nikdy „neztloustnout“.
(zza)
Zdroj: Harrison P. Maximum, not snapshot, BMI is best predictor of mortality. Medscape Medical News 2016 Jan 12.
Dostupné na: http://www.medscape.com/viewarticle/857087 [navštíveno 13. 1. 2016].
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
26. 11.
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Pomůže v budoucnu s triáží na pohotovostech umělá inteligence?
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Jídelníček stomika je zásadní: Co vše mu můžeme poradit?
- Zásady správného měření dechové frekvence
- Jak nám pocit vděčnosti pomáhá snáze se rozloučit se životem