Psychologie hojení ran

1. 11. 2018

Psychologové z Nového Zélandu nedávno publikovali závěry vycházející z přehledu současné literatury o možnostech využití psychologických postupů při hojení ran. Výzkum účinků psychických faktorů na hojení ran je ideálním psychoneuroimunologickým modelem, protože je možné dobře hodnotit klinický výsledek i biologické mechanismy, které ho zprostředkovávají. Velký zájem o tento výzkum ze strany biologů, psychologů i lékařů vedl v poslední době k získání nových poznatků v této oblasti.

Známé psychologické faktory, které ovlivňují hojení ran, zahrnují stres, zvládání situací, pozitivní ladění, lepší životní prostředí a sociální podporu. Důkazy ze studií shodně a opakovaně prokázaly, že reakce na psychický stres přímo ovlivňuje procesy zapojené do hojení ran. Výzkum odhalil několik biologických mechanismů, které se uplatňují při působení psychických faktorů na hojení ran, a poukazuje zejména na úlohu oxytocinu, vazopresinu, adrenalinu, kortizolu a redistribuce leukocytů. Navíc přibývá studií u pacientů, které prokázaly, že stres má významný, klinicky relevantní účinek na proces hojení. Psychický stres může ovlivnit hojení ran i nepřímo, protože někdy navozuje zdraví poškozující chování. Velmi povzbudivé jsou výsledky prvních studií, dokazující, že psychologické intervence mohou zlepšit hojení ran u klinických populací. Poslední studie ukázaly zejména příznivý pozitivní vliv sociální podpory, která může odvrátit nepříznivé účinky stresu.

Nové důkazy otevírají dveře využívaní psychologických postupů při léčbě hojení ran. Současné poznatky o psychobiologických mechanismech navíc umožňují vývoj nových terapeutických postupů, které by mohly zlepšit klinické výsledky při hojení ran.

(zza)

Zdroj: Broadbent E, Koschwanez HE. The psychology of wound healing. Curr Opin Psychiatry 201(Dec 12). [Epub ahead of print]Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se