Sex a sport: ano, nebo ne?

19. 7. 2018

Sex bezprostředně předcházející sportovnímu výkonu může způsobit určité obtíže, zvláště při veřejných sportovních kláních. Ale dost vtipkování: Co s načatým večerem před závodem? Je správné si dopřát?

Uvolnění vs. soustředění

Sex byl pro sportovce tabu už od dob antického Řecka a Říma. Podle mínění tehdejších odborníků totiž navozuje relaxaci a uvolnění, které jsou v době soustředění na výkon nežádoucí. Je však sexuální aktivita pro sportovce skutečným problémem? Nebo se jí mohou oddat, a dokonce z ní těžit nějaký benefit? Tuto otázku si položili i vědci z Kalifornské státní univerzity.

Ani benefit, ani ztráta

Ve své studii zkoumali účinek pohlavního styku 12 hodin před cvičením na podaný výkon. Pozvali do ní 12 mladých trénovaných mužů ve třetím deceniu a hodnocení svalové síly jejich dolních končetin prováděli pomocí izokinetické dynamometrie.

Žádné významné rozdíly však neprokázali. Probandi podávali obdobný výkon bez ohledu na to, jestli sexuálně abstinovali, nebo si dopřávali. Efekt proběhlé soulože na svalovou sílu byl nevýznamný (p = 0,34 a p = 0,39).

Výsledkem je, že sexuální abstinence je jistě možná, pokud odpovídá přání sportovce. Nicméně rozhodně není nutná.

Metodologické nedostatky

Tato studie však má jeden zásadní nedostatek – údaje o proběhlé sexuální aktivitě byly sbírány pouze na základě hlášení účastníků. Přímé pozorování, které by odhalilo podvádění (nedokončená nebo odbytá soulož, případně její nehlášené opakování), nebylo prováděno. A to je velmi nepříznivé. Přímé pozorování je základem objektivity a nezbytným předpokladem kvalitního výzkumu. Zda je ovšem metodicky kvalitnější výzkum na Kalifornské státní univerzitě plánován, autoři neuvádějí.

(pez)

Zdroj: Valenti L. M., Suchil C., Beltran G. et al. Effect of sexual intercourse on lower extremity muscle force in strength-trained men. J Sex Med 2018 May 9, pii: S1743-6095(18)30939-1, doi: 10.1016/j.jsxm.2018.04.636 [Epub ahead of print].Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se