Špatná fyzická kondice může být příčinou závažnějších příznaků fibromyalgie u obézních žen

11. 2. 2016

Souvislost mezi obezitou a příznaky fibromyalgie může být dána špatnou fyzickou kondicí. Ukázala to studie se 486 ženami s fibromyalgií publikovaná v říjnu 2015.

Cílem studie bylo zhodnotit souvislost mezi množstvím tělesného tuku (celkovým i intraabdominálním) a bolestí, únavou i celkovým dopadem fibromyalgie a dále posoudit možnou úlohu fyzické kondice.

Průměrný věk zařazených žen činil 52,2 roku. Bolest byla měřena pomocí škál vyplňovaných pacientkami (SF-36 a FIQR) a s využitím algometrie, únava byla hodnocena pomocí dotazníku Multidimesional Fatigue Inventory a dopad fibromyalgie podle celkového skóre FIQR (Revised Fibromyalgia Impact Questionnaire). Množství celkového a intraabdominálního tuku bylo měřeno bioimpedancí, ve druhém případě také podle obvodu pasu. K posouzení fyzické kondice byl použit Functional Senior Fitness Test a test síly stisku ruky.

Celkové množství tuku i množství intraabdominálního tuku pozitivně korelovaly s bolestí, únavou a celkovým skóre FIQR (všechna p < 0,05). Rovněž byl pozorován kombinovaný nepříznivý vliv celkového a nitrobřišního tuku na bolest, celkovou i fyzickou únavu a na celkové skóre FIQR (všechna p < 0,05). Výsledky rovněž ukázaly, že kardiorespirační kondice částečně vysvětlovala (22–40 %) souvislost mezi množstvím celkového a intraabdominálního tuku a bolestí, celkovou únavou, fyzickou únavou a sníženou aktivitou a z velké části (80 %) vysvětlovala souvislost mezi množstvím intraabdominálního tuku a celkovým skóre FIQR.

Autoři došli k závěru, že menší míra bolesti a únavy a nižší skóre dopadu nemoci u žen s fibromyalgií, které nejsou obézní, může být dána lepší fyzickou kondicí v porovnání se ženami s obezitou nebo s centrální obezitou.

(zza)

Zdroj: Segura-Jiménez V., Castro-Piñero J., Soriano-Maldonado A. et al. The association of total and central body fat with pain, fatigue and the impact of fibromyalgia in women; role of physical fitness. Eur J Pain 2015 Oct 22 [Epub ahead of print].Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se