Účinky pěnového obvazu s obsahem stříbra na hojení ran a na infekci u pacientů s popáleninami

28. 4. 2016

Popáleniny patří k nejčastějším příčinám zranění. Při špatném hojení se mohou tvořit jizvy a vředy, které vedou ke znetvoření nebo částečné ztrátě funkce. Rány mohou být kontaminovány infekčními agens, jako jsou bakterie, viry a plísně. Vedle podávání antibiotik je proto zapotřebí zvolit vhodný obvazový materiál.

Popáleniny mohou být řešeny nejen obvazovým materiálem, ale i chirurgicky. Výměna obvazu je metoda hojně užívaná v klinické praxi a ve srovnání s chirurgickými výkony finančně výhodnější. Kvalitní obvazový materiál by měl zcela pokrývat povrch rány, odolat bakteriální invazi, předcházet infekcím a účastnit se procesu hojení bez toxického působení a vedlejších účinků.

Popáleniny se často ošetřují 1% sulfadiazinem stříbrným, jehož účinky však pomíjejí v přítomnosti rezistentních bakterií. Byly popsány případy, kdy jeho použití způsobilo bolest, a dokonce i zhoršené hojení. Naproti tomu pěnový obvaz s obsahem stříbra má dlouhotrvající účinek a může efektivně podporovat hojení popálenin bez zjevné lékové rezistence.

Stříbro je samo o sobě jakožto kov obtížně absorbováno bakteriemi. Sekrety z rány však můžou stříbro ionizovat v aktivní formu, jež se váže na buněčné membrány a proteiny. Stříbro je v interakci se sulfhydrylovými skupinami v dýchacích enzymech mikroorganismů schopno narušit funkci těchto enzymů. Dále také inhibuje replikaci bakteriální DNA vazbou na jejich báze.

Pěna vs. krém

Studie čínských odborníků se věnuje porovnání účinků obvazové silikonové pěny s obsahem stříbra a krému obsahujícího sulfadiazin stříbrný u pacientů s popáleninami druhého stupně. Hodnotí rychlost hojení, antibakteriální účinky obvazového materiálu a zmírnění bolesti. Vybraní pacienti byli rozděleni do dvou skupin. U první skupiny byla aplikována silikonová pěna, u druhé skupiny krém. Jednou týdně se sledoval průběh hojení a nežádoucí účinky. Sekrety z rány byly průběžně shromažďovány k následnému bakteriálnímu vyšetření.

Z výsledků je patrné, že obvazová pěna s obsahem stříbra se podílela na rychlejším hojení ran. Výrazně vyšší podíl zhojených ran byl pozorován mezi 7. a 21. dnem po aplikaci pěny, později se stal rozdíl mezi pěnou a krémem zanedbatelným. Při aplikaci pěny také došlo k rychlejšímu a významnějšímu zmírnění bolesti. Pěnový obvaz vykazoval rovněž lepší antibakteriální působení.

Závěr

Na závěr lze konstatovat, že obvazová pěna s obsahem stříbra rychle, snadno a bezpečně odolává bakteriální infekci, usnadňuje hojení ran a současně zkracuje dobu zotavení a účinně zmírňuje bolest.

(ave)

Zdroj: Yang B., Wang X., Li Z., Qu Q., Qiu Y. Beneficial effects of silver foam dressing on healing of wounds with ulcers and infection control of burn patients. Pak J Med Sci 2015 Nov-Dec; 31 (6): 1334–1339; doi: 10.12669/pjms.316.7734.Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se