Virus zika zjištěn již i v USA

27. 1. 2016

V USA byl potvrzen první případ nákazy virem zika, který vyvolává mikrocefalii u dětí narozených matkám infikovaným v těhotenství. Hlavním vektorem šíření viru zika jsou komáři a infekce se vyskytuje v tropické Africe, v jihovýchodní Asii na tichomořských ostrovech a v Jižní i Střední Americe.

V Brazílii stoupl počet případů mikrocefalie novorozence z důvodu infekce matky vyvolané tímto virem ze 150 v roce 2014 na téměř 4 tisíce v roce 2015. V září 2015 byl virus zika zjištěn na Kapverdských ostrovech. V USA se virus zika objevil v Texasu v prosinci 2015 u osoby, která přicestovala z El Salvadoru. Předpokládá se, že tento případ povede k nové rozsáhlé surveillance a aktivitám na ochranu před vektorem. Virus mohou na území USA přenášet dva druhy komárů rodu Aedes. Po horečce dengue, západonilské horečce a horečce chikungunya jde o čtvrté virové onemocnění přenášené členovci, jež se v posledních 20 letech objevilo na západní polokouli.

Virus zika patří mezi arboviry a byl objeven v roce 1947 v Ugandě. Klinický průběh infekce zahrnuje nespecifické příznaky podobné chřipce, jako jsou bolest svalů, kloubů a vyrážka. Léčba spočívá v klidu na lůžku a podpůrné péči, člověk se uzdraví obvykle do týdne. Infekce je ovšem nebezpečná přenosem na nenarozené dítě, u kterého vede k nedostatečnému vývoji mozku před narozením. Souvislost mezi infekcí zika a mikrocefalií byla popsána poté, co byl virus nalezen v amniové tekutině matky a v mozku a srdci postiženého novorozence. Ve vývoji nejsou žádné vakcíny proti tomuto viru.

S blížícím se jarem a létem budou doporučená opatření na ochranu před komáry v USA zřejmě zahrnovat zakrytí všech potenciálních malých rezervoárů vody (včetně kbelíků, květináčů či starých pneumatik), používání okenních sítí nebo klimatizace v budovách a schválených repelentů v přírodě (nutné je opakované nanášení po několika hodinách). Brazilské zdravotnické orgány dokonce radí ženám odložit početí, a snížit tak riziko závažného důsledku této infekce v těhotenství.

(zza)

Zdroje:
1. Fauci A. S., Morens D. M. Zika virus in the Americas − yet another arbovirus threat. N Engl J Med 2016 Jan 13 [Epub ahead of print]. Dostupné na: http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMp1600297
2. McCarthy M. First US case of Zika virus infection is identified in Texas. BMJ 2016 Jan 13; 352: i212.
3. Kelly J. C. First Zika virus case in continental United States confirmed in Texas. Medscape 206 Jan 11. Dostupné na: http://www.medscape.com/viewarticle/857072Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se