Zdravotním sestrám se podařilo na oddělení eradikovat pneumonii získanou během hospitalizace

26. 5. 2016

V onkologickém centru ve Filadelfii dokázaly sestry pomocí jednoduchého nástroje identifikovat pacienty s vysokým rizikem pneumonie získané v nemocnici a zavést opatření, která vedla ke snížení a poté k úplné eradikaci tohoto onemocnění. Jak uvedla sestra, která prezentovala výsledky studie na výročním kongresu Společnosti onkologických zdravotních sester v texaském San Antoniu v dubnu 2016, od září 2015 na tomto oddělení neměli jediný případ pneumonie.

Onkologičtí pacienti mají zvýšené riziko pneumonie získané během hospitalizace. Pro sestry je velmi důležité identifikovat nemocné, u nichž hrozí nejvyšší riziko aspirace. Při vstupním pohovoru se toto riziko pozná jen velmi obtížně a většinou vyjde najevo až při prvním podání jídla či pití, kdy se pacient rozkašle nebo má potíže s polykáním.

V rámci studie sestry u každého pacienta použily při přijetí screeningový test Massey Bedside Swallowing Screen a pomocí něj identifikovaly nemocné s vysokým rizikem aspirace, a tedy i pneumonie. U nich pak použily striktní protokol „nic ústy” a objednaly vyšetření řeči a polykání. Kromě toho pomáhaly všem pacientům, kteří měli problém se samostatným prováděním ústní hygieny.

Během 4 měsíců před zavedením popsaných opatření došlo na 1605 pacientodní ke 4 případům pneumonie získané během hospitalizace. Po zavedení screeningu a preventivních opatření se v prvních 4 měsících snížil počet případů pneumonie na 2 (50% pokles). Vzhledem k tomuto úspěchu projekt pokračoval a v následujících 4 měsících již nebyl zaznamenán žádný případ pneumonie.

Screeningový test není nijak náročný. Jedná se o několik otázek, které zodpovídá sám pacient. Sestra jen musí zajistit, aby každý pacient dotazník skutečně vyplnil. Jednoduchost a úspěch tohoto preventivního opatření, jež zkracuje dobu hospitalizace a léčby, jsou důvodem, proč jej nyní zavádějí i ostatní oddělení ve filadelfské nemocnici.

(zza)

Zdroj: Hein I. Routine nursing screen eradicates pneumonia in oncology unit. MedScape Medical News − Conference News 2016 May 2.
Dostupné na: http://www.medscape.com/viewarticle/862729Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se