„Onko jóga“ pro pacientky s karcinomem prsu
Pacientky, které podstupují léčbu pro karcinom prsu, si uvědomují, že kdykoliv může nastat progrese – to zpravidla způsobuje úzkost, stres a reaktivní depresi, což má následně negativní vliv i na průběh samotného onemocnění. Přínosem z hlediska možnosti uvolnění a zlepšení fyzické i psychické kondice tak pro ně může být například „onko jóga“ jakožto pohybová aktivita „šitá na míru“, navíc ve společnosti žen sdílejících stejnou diagnózu.
Kondicí proti rakovině
Karcinom prsu je nejčastěji se vyskytující zhoubný nádor u žen. Každý rok je diagnostikováno zhruba 8 tisíc nových případů. Ca prsu s metastatickým rozsevem je v současné době stále nevyléčitelným onemocněním. Terapeutické možnosti se však stále rozšiřují a řadě nemocných žen zajistí významné prodloužení života v dobré kvalitě.
„Projekt 35“ je spolek, který byl založen Onkologickou klinikou 1. LF UK a VFN v Praze a Masarykovým onkologickým ústavem v Brně s cílem věnovat se především problematice karcinomu prsu mladých žen do 35 let. Předsedkyní spolku je prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc., která mimo jiné iniciovala právě i pilotní program pohybových aktivit „Kondicí proti rakovině“, a to ve spolupráci s odborníky tělovýchovného lékařství.
Jednou z pohybových aktivit, která by měla – alespoň do určité míry – pozitivně ovlivnit fyzickou a psychickou kondici pacientek, je pořádání lekcí „onko jógy“. Účast na cvičení je dobrovolná, zařazeny jsou nemocné, kterým pohybovou aktivitu doporučil jejich onkolog. Možnost zařadit pacientky do lekcí jógy byla nabídnuta všem onkologickým klinikám v Praze.
Jak to probíhá?
Lekce jsou pořádány již od roku 2022 a pacientky jsou se cvičením velmi spokojeny. Lekce střídavě vedou dvě certifikované lektorky „onko jógy“, jež se zaměřuje na jemné protahování svalů a relaxaci, a dále pak NAAM jógy, jejímž základem jsou dechová cvičení pro posílení imunity a jednoduché meditace.
Skupinové lekce pořádáme v tělocvičně Sokola v Tyršově domě v Praze na Újezdě, což pacientky preferují. Nabízíme také individuální lekce NAAM jógy formou on-line pro ty, které se do tělocvičny nemohou dostavit osobně.
A co na to samy pacientky?
Obě formy cvičení jsou velmi dobře hodnoceny. Spokojenost pacientek ověřujeme formou jednoduchého dotazníku. Zde uvádíme vybrané odpovědi.
Skupinové lekce:
- Lekce všechny pacientky hodnotí jako „rozhodně přínosné“ a uvádějí, že se po cvičení cítí „báječně protažené a psychicky vyrovnanější“.
- Oceňují především dechová cvičení, relaxaci, uvolnění, respektive cvičení „na míru“ v příjemném prostředí.
- Významný je pro ně laskavý přístup lektorek.
- V neposlední řadě považují za přínos možnost sdílení společné aktivity s pacientkami se stejnou diagnózou.
Lekce on line:
- Pacientky oceňují uvolnění, meditaci a dýchací techniky, které se takto naučí a dále je praktikují i v běžném životě.
- Vyhovuje jim individuální přístup, profesionalita lektorek, citlivý přístup a ohled na individuální možnosti, potřeby a zdravotní omezení.
V pořádání této aktivity chceme pokračovat i nadále a snažíme se získat finanční prostředky na úhradu nákladů na tělocvičnu a cvičitelky. V uplynulém období jsme tak mimo jiné získali podporu od manželů Sýkorových (Dobrý anděl), od MUDr. Karla Valdaufa (firma Vamex) a od manželů Frolíkových.
PhDr. Marcela Svěráková
Projekt 35
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Kdy si mozek batolat začíná vytvářet dlouhodobé vzpomínky?
- Řekněte mi, co jíte, a já vám řeknu, jaká je úroveň vaší kognice
- Duševní onemocnění se u teenagerů přenáší v rámci školní třídy
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- 10 tipů jak zvládat noční směny