Profesní příprava sestry – víte, jak se správně učit?

25. 1. 2017

Jste budoucí zdravotní sestra nebo už ve zdravotnictví pracujete a zvyšujete si kvalifikaci? V obou případech musíte při studiu načerpat velké množství teoretických znalostí. Přinášíme proto několik praktických rad, jak zvýšit efektivitu učení, i tipy na studijní metody, jež vám pomohou učení usnadnit.

Průběžně a po kouskách

Nesnažte se všechny studijní materiály schovávat na víkend, jejich množství by vás pak mohlo nemile překvapit, zahltit a odradit. Pokud každý den zpracujete část poznámek nebo si přečtete kousek studijních textů, budete si informace lépe pamatovat.

Koncentrace ve škole má smysl

Maximálně se soustřeďte během vyučovacích hodin nebo kurzů. Vypozorujete tak, čemu vyučující v rámci daného tématu přikládá největší význam. Při domácím učení vám to také usnadní orientaci v problematice.

Praktický pohled na věc

Zkuste se při učení dívat na konkrétní téma nebo chorobu nejen jako na fakta, ale i z pohledu pacienta. Pomůže vám to teoretické informace zkonkretizovat, a tedy lépe zapamatovat a následně uplatnit v praxi.

Společné učení přináší výsledky

Zkuste se učit ve skupině se spolužáky, ideální je tříčlenná sestava. Výzkumy ukazují, že při hromadném učení si zapamatujete až 90 % probírané látky, což je výrazně více než při samostudiu. Skupina podobně naladěných spolužáků také motivuje k lepšímu výkonu a dodá potřebnou podporu.

„Skenování“ textů očima

Pokud budete všechny materiály číst systematicky od začátku do konce, nikdy si všechno nezapamatujete. Zkuste nejprve text „prolétnout“ očima, soustředit se na mezititulky, grafické zvýraznění některých informací a souhrny. Lépe se zorientujete v tématu a pak se vám příslušná kapitola bude snadněji číst i zpracovávat.

Pestrost zdrojů podporuje studijní úsilí

Internetové stránky různých odborných zdravotnických časopisů, profesních organizací a nemocnic často nabízejí řadu zajímavých, praktických materiálů, kterými můžete doplnit teoretický výklad učitele nebo učebnici. Vybírejte si ale jenom spolehlivé a prověřené zdroje.

Respektujte svůj styl učení

Každému vyhovuje jiný způsob studia – někdo lépe vnímá informace očima, jiný raději poslouchá. Dalším studentům se osvědčuje, když si při čtení učebnic píší poznámky nebo dělají různé nákresy. Žádný styl není špatný, pokud vám vyhovuje a osvědčuje se v praxi.

Obklopte se informacemi

Nedaří se vám zapamatovat různé hodnoty, rozmezí a další čísla? Zkuste si je napsat na kartičky, které budete mít na očích při jiných činnostech, než je učení. Proč nevyzkoušet třeba lepicí papírek na kuchyňskou linku, až si budete chystat jídlo? Nebo na zrcadlo v koupelně při čistění zubů? Údaje se vám vryjí do paměti a jejich znalost budete považovat za úplně přirozenou.

Nic se nesmí přehánět

Ani učení nemůže trvat věčně, nezapomínejte proto na pauzy. Pokud se několik hodin nezvednete od stolu, pozornost bude uvadat a s přibývajícím časem budete ztrácet motivaci. Pomoci může krátká změna prostředí nebo protažení po dočtení kapitoly, podpoříte tak další soustředění.

Když se blíží test nebo zkouška

Pokud je to možné, při přípravě na konkrétní zkoušku vycházejte ze stanovených okruhů nebo zkušebních testů. Lépe tak zacílíte své studijní úsilí a získáte i potřebnou dávku jistoty před zkouškou.

(pak)

Zdroj: 10 study tips that will make nursing school easier. Dostupné na: www.topuniversities.com/courses/nursing/10-study-tips-will-make-nursing-school-easierPřihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se