Autoimunity rády chodí spolu

8. 11. 2018

Když pacienta postihne autoimunitní choroba, má vyhráno, nebo je třeba aktivně pátrat po dalších problémech? B je správně.

Málo prozkoumaná oblast

Nespecifické střevní záněty jsou často diagnostikovány u mladých lidí a jejich etiologie je obdobně multifaktoriální jako u mnoha jiných autoimunitních chorob. Může narušení imunitních pochodů u osob s nespecifickými střevními záněty vést k rozvoji dalších autoimunitních nemocí?

V obecné rovině je známo, že přítomnost jedné autoimunitní choroby zvyšuje pravděpodobnost rozvoje jiných, a to hlavně u žen. U nespecifických střevních zánětů je však tato oblast málo prozkoumaná.

Analýza dat z dánského národního registru

Skupina dánských výzkumníků se proto rozhodla zaměřit na nemocné s nespecifickými střevními záněty a zpracovat údaje z národního registru těchto pacientů. Autoři si položili otázku, zda je v tomto případě zvýšené riziko rozvoje autoimunitních procesů, jež nejsou extraintestinálními manifestacemi nespecifických střevních zánětů.

Ve studii byla použita data celkem 47 325 osob, které byly vedeny jako nositelé Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy, obou (v případech, kdy se ve zdravotnické dokumentaci objevily obě diagnózy), a zdravých kontrol. Pro každou uvedenou skupinu a příslušné zdravé kontroly byl stanoven poměr šancí (OR − odds ratio).

Výsledná zjištění

20 autoimunitních nemocí se vyskytovalo u osob s nespecifickými střevními záněty významně častěji než u zdravých kontrol, 16 bylo asociováno s ulcerózní kolitidou a 12 s Crohnovou chorobou.

  • U obou nespecifických střevních zánětů bylo zaznamenáno zvýšené riziko primární sklerozující cholangitidy, celiakie, diabetu 1. typu, sarkoidózy, bronchiálního astmatu, iridocyklitidy, psoriázy, pyoderma gangrenosum, revmatoidní artritidy a Bechtěrevovy choroby.
  • Výhradně u ulcerózní kolitidy se projevilo zvýšené riziko autoimunitní hepatitidy, primární biliární cholangitidy, Gravesovy–Basedowovy choroby, polymyalgia rheumatica, temporální arteriitidy a atrofické gastritidy.
  • U Crohnovy choroby bylo u osob obou pohlaví významně zvýšené riziko psoriatické artritidy a episkleritidy.
  • U žen s ulcerózní kolitidou bylo zjištěno zvýšené riziko atrofické gastritidy, revmatoidní artritidy, temporální arteriitidy a polymyalgia rheumatica.
  • U žen s Crohnovou chorobou bylo zvýšené riziko episkleritidy, revmatoidní artritidy a psoriatické artritidy.
  • Jediné onemocnění, které se častěji objevovalo u mužů, byla sarkoidóza.

 Ve všech uvedených případech bylo p < 0,00125 pro jednotlivé hodnoty OR.

Závěr

Autoři závěrem shrnuli, že vzhledem ke statisticky významné asociaci výskytu těchto chorob lze předpokládat určité společné rysy v jejich patogenezi.

(pez)

Zdroj: Halling M. L., Kjeldsen J., Knudsen T. et al. Patients with inflammatory bowel disease have increased risk of autoimmune and inflammatory diseases. World J Gastroenterol 2017; 23 (33): 6137−6146, doi: 10.3748/wjg.v23.i33.6137.Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se