Iontoforéza a lokální aplikace 8% argininu a uhličitanu vápenatého v léčbě hypersenzitivity dentinu
Recentně prezentovaná klinická studie sledovala přínos zubní pasty s 8 % argininu při léčbě hypersenzitivity dentinu a možnost zvýraznění tohoto účinku za pomoci iontoforézy.
Cíle studie
Studie měla tři hlavní cíle:
- Zhodnocení efektivity zubní pasty proti hypersenzitivnímu dentinu s obsahem 8% argininu a uhličitanu vápenatého (Colgate® Sensitive Pro-Relief™).
- Zhodnocení efektivity zubní pasty proti hypersenzitivnímu dentinu s obsahem 8% argininu a uhličitanu vápenatého (Colgate® Sensitive Pro-Relief™) v kombinaci s iontoforézou.
- Porovnání obou výše uvedených metod.
Metodika a průběh studie
80 pacientů trpících hypersenzitivitou dentinu bylo rozděleno do dvou skupin. První skupina byla léčena aplikací zubní pasty s 8% argininem a uhličitanem vápenatým. Lékaři pak provedli předstíranou iontoforézu, tedy bez použití elektrického proudu. Druhé skupině byla aplikována stejná zubní pasta a následně byla provedena skutečná iontoforéza elektrickým proudem o síle 3–4 mA po dobu 2–3 minut. Během návštěvy lékaři proceduru 3× opakovali. Hodnoty senzitivity, měřené pomocí vizuální analogové škály (VAS), byly odebrány 5 minut před ošetřením a 5 minut po něm. Celý postup se opakoval po 7, 14 a 28 dnech. Výsledky byly následně zpracovány pomocí statistického programu SPSS.
Výsledky
Senzitivita dentinu, vyjádřená hodnotami VAS, se významně snížila u většiny pacientů v obou skupinách (p < 0,001), výrazněji pak u druhé skupiny ošetřené zubní pastou s 8% argininem v kombinaci s iontoforézou. Rozdíl byl patrný při porovnání hodnot naměřených v 1. a 4. týdnu. Naopak hodnoty naměřené ihned po ošetření se v obou skupinách výrazně nelišily.
Závěr a diskuse
Přínos iontoforézy při léčbě hypersenzitivního dentinu se dá vysvětlit více hypotézami. Jedna z nich říká, že iontoforéza stimuluje tvorbu sekundárního dentinu. Jiná poukazuje na parestetický efekt, který ovlivňuje reaktivitu nervových zakončení. A konečně poslední hypotéza popisuje mikroprecipitaci vápenatých iontů do dentinových tubulů a tím jejich zapečetění.
Studie také poukazuje na fakt, že na snížení hypersenzitivity má vliv i samotné použití pasty s obsahem 8% argininu a uhličitanu vápenatého (na českém trhu v zubní pastě Elmex® Sensitive Professional™), tento účinek lze ovšem potencovat právě v kombinaci s iontoforézou.
(jez)
Zdroj: Kumar S., Thomas B. S., Gupta K. Iontophoresis and topical application of 8% arginine-calcium carbonate to treat dentinal hypersensitivity. Niger J Clin Pract 2018 Aug; 21 (8): 1029−1033, doi: 10.4103/njcp.njcp_341_17.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Štítky
Ortodoncie Stomatologie Dentální hygienistkaOdborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Proč jsou nemocnice nepřítelem spánku? A jak to změnit?
- Úskalí výpočtů dávkování léků – převody jednotek i stanovení rychlosti infuze
- Proměny terminologie duševního zdraví – od duševní nemoci k normalizaci jazyka
- Jídelníček stomika je zásadní: Co vše mu můžeme poradit?
- Jak nám pocit vděčnosti pomáhá snáze se rozloučit se životem
Mohlo by vás zajímat
- Jíst a nepřibrat? Kouzlo tkví ve zdravých svačinách
- Technologie jako pomocník při domácí péči o chrup
- LETNÍ SOUTĚŽ: Vyhrajte e-book Svačím zdravě se STOBem!
- Srovnání účinnosti různých typů zubních kartáčků u ortodontických pacientů
- Efektivita kartáčku Sonicare For Kids u dětí předškolního věku
- Orální lichen planus v kostce: Jak v praxi na toto multifaktoriální onemocnění s různorodými symptomy?