Perioperační sestry se sešly posedmé, tentokrát v Praze

V pořadí již VII. kongres perioperačních sester s mezinárodní účastí, který pořádal výbor sekce perioperačních sester České asociace sester (ČAS) ve spolupráci s Ústřední vojenskou nemocnicí – Vojenskou fakultní nemocnicí Praha (ÚVN), se konal ve dnech 7.–8. června 2018 v hotelu Olšanka v Praze.

Kongres zahájila a jeho účastníky přivítala místopředsedkyně sekce perioperačních sester ČAS Ing. Bc. Zuzana Holečková. Předsedkyně sekce Ing. Jaroslava Jedličková, MBA, poté předala pamětní medaile třem perioperačním sestrám za jejich celoživotní práci v oboru. Ocenění převzaly Jana Bittmannová z Thomayerovy nemocnice, Eva Studničková z ÚVN Praha a Mgr. Jana Wichsová, Ph.D., dlouholetá sestra FN Královské Vinohrady a FN Motol, která nyní působí na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice.

Motto kongresu „Posilujeme naše kompetence a zkušenosti v perioperační péči“ se prolínalo všemi přednáškami. První blok se zabýval především změnami v legislativě (novela zákona o vzdělávání NLZP) a kompetencemi perioperačních sester, o nichž informovaly Mgr. Erna Mičudová a Ing. Jedličková. Druhý blok odborného programu se zabýval srovnáním rouškovacích systémů používaných v našich nemocnicích s evropskou normou, která určuje pravidla pro výrobu i použití roušek a oděvů na operačních sálech. Ve třetím bloku pak zazněla sdělení o novinkách a zajímavých postupech v perioperační péči.

V předvečer prvního dne kongresu byl již tradičně zařazen do programu interaktivní blok, který byl tentokrát připraven ve spolupráci s Aesculap Akademií. Jeho organizátoři se zaměřili na asepsi, chirurgickou ránu a prevenci infekce v místě zákroku v rámci perioperační péče. Dotazy z fóra byly ihned zodpovídány, což posílilo edukační charakter celého bloku. Otázky a odpovědi, které zde zazněly, budou k dispozici na webu perioperačních sester.

Po skočení prvního dne konference využily některé účastnice možnost společné vycházky na Žižkovskou věž. Následoval společenský večer s Živým Jukeboxem, ohnivou show a kartářkou. Většinu přítomných potěšila i nabídka šperků a luxusních svíček.

Druhý den konference byl zahájen blokem zaměřeným na prevenci infekce v perioperační péči. Zde jsme přivítaly účastnice ze zahraničí – Caroline Bilen a Ewu Zamojskou-Koscow. Ta nám prostřednictvím přednášky nazvané „Úloha perioperační sestry při prevenci infekce v místě chirurgického výkonu“ umožnila srovnání perioperační péče v polských nemocnicích a na našich operačních sálech. Caroline Bilen prezentovala sdělení „Surgical safety solutions, part of patient safety“, jež bylo tlumočeno do češtiny. Infekcí v místě chirurgického výkonu se zabývala i přednáška MUDr. Dany Hedlové z ÚVN Praha.

V následujících dvou programových blocích měly účastnice kongresu možnost seznámit se s prací svých kolegyň z Prahy, Brna, Českých Budějovic, Olomouce, Liberce, Jihlavy i slovenského Martina. Každá taková zkušenost je pro práci perioperační sestry obohacením.

Dvoudenního kongresu se zúčastnilo celkem 171 účastníků, z toho 31 přednášejících. Prezentace, jejichž autoři souhlasili se zveřejněním, budou publikovány na webu perioperačních sester (www.perioperacni-sestry.cz) pod záložkou „Publikace – přednášky“.

Poděkování za úspěšnou realizaci patří nejen organizátorům, ale především všem autorům přednášek, prezentací či posterů a samozřejmě účastníkům, kteří vytvořili pozitivní a tvořivou atmosféru. Musíme poděkovat rovněž všem partnerům kongresu, bez kterých by nebylo možné zachovat nízkou cenu registračního poplatku. Kongres podpořilo celkem 26 zdravotnických firem, jež zde také představily své produkty používané především na operačních sálech.

Již nyní se těšíme na další, VIII. kongres perioperačních sester, který se bude konat ve dnech 6.–7. června 2019 v Ostravě a na nějž jste srdečně zváni.

Ing. Jaroslava Jedličková, MBA

předsedkyně sekce perioperačních sester ČAS

Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se