Stomie neboli vývod: indikace, typy stomií a následná péče aneb proč, pro koho a jak dál?

15. 1. 2020

Stomie je umělý vývod střeva nebo močovodu na povrch těla. Existují různé typy stomií a k jejich tvorbě se přistupuje z různých důvodů.

Stomie je dočasné či trvalé vyvedení tlustého střeva, tenkého střeva nebo močových cest ven z těla před břišní stěnu. Přes stomii odchází z organismu střevní obsah nebo moč a shromažďuje se ve sběrných sáčcích.

Nejčastější důvody pro vývod

K vytvoření stomie dochází většinou v rámci léčby zánětlivých střevních onemocnění nebo kvůli nádorům tlustého střeva. Pokud po odstranění části střeva není možné spojit dva konce střeva dohromady nebo pokud je nutné část střeva záměrně vyřadit z provozu, přistupuje se k chirurgickému vytvoření stomie. Příčinou vyvedení stomie mohou být i závažné úrazy, při nichž došlo k poškození tlustého střeva či konečníku.

  • Vývod tlustého střeva se nazývá kolostomie. Tvoří většinu (přibližně 70 %) všech stomií.
  • Ileostomie je označení pro vývod z tenkého střeva. Jedná se o 18 % případů, kdy je vyvedena stomie.
  • Vývod močových cest, urostomie, představuje 9 % stomií.
  • V některých případech je nutné vytvořit kombinované stomie.

Je stomie navždy?

Stomie se vytváří chirurgicky buď v rámci jiné operace, nebo jako samostatný zákrok. Vývody mohou být jak dočasné, tak trvalé.

  • Dočasná stomie se vytváří jen na tak dlouho, dokud se nevyléčí či nevyřeší daný zdravotní problém. Jakmile pominou důvody pro vyvedení stomie, vývod se chirurgicky odstraní.
  • Trvalá stomie se považuje za finální řešení, které zajišťuje odchod stolice a plynů (případně moči) z těla.

O vývod se musejí pacienti starat

Péče o stomii i o celé trávicí ústrojí souvisí mimo jiné s umístěním vývodu. V každé části střeva má střevní obsah jinou konzistenci a podle toho je potřeba přistupovat k péči i k volbě stomických pomůcek. Při vysvětlení principu stomie, seznamování s jejím fungováním i představení všech potřebných pomůcek hrají důležitou roli stomické sestry. Jedná se o specializované sestry, které poskytují péči a poradenství novým pacientům se stomií, ale i těm, kteří již vývod mají.

Co očekávat při vytvoření stomie?

Vývod je po operaci oteklý a pacienti na něm vidí stehy. Otok se ovšem při hojení zmenšuje, vývod postupně začíná fungovat a stomie získává svůj konečný tvar.

  • Při péči o stomii a při hygieně je klíčová šetrnost a pečlivost.
  • Pacienti se musejí seznámit se všemi pomůckami a naučit se správně je používat.
  • Kůže v okolí vývodu se může snadno podráždit, poranit a stát se zdrojem infekce. Nesprávná péče může být příčinou řady závažných komplikací.

Čím dříve se pacient a jeho blízcí naučí manipulovat se sběrnými sáčky a dalším příslušenstvím, tím rychleji se může pacient postupně zapojovat do běžného každodenního života. Stomie ovšem přináší různá omezení na poli pracovních a volnočasových aktivit, v oblékání či v intimním životě a tyto limity je třeba v zájmu bezproblémového fungování stomie respektovat.

Stomické pomůcky a další praktické informace

Pacienti s vývodem mají většinu stomických pomůcek hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Na pomůcky se vztahují finanční a množstevní limity, které pacientům může vysvětlit praktický či odborný lékař, jenž tyto zdravotnické prostředky předepisuje, případně stomická sestra. Zdrojem praktických informací pro stomiky (osoby se stomií) jsou u nás také pacientské organizace. Ty poskytují pomoc a podporu pro pacienty s vývodem, a to z hlediska zdravotní, sociální, psychologické i společenské problematiky života se stomií. Informace o stomických pomůckách a nejnovějších trendech v péči lze získat také na internetových stránkách jednotlivých výrobců pomůcek.

(pak)

Zdroje:
1. Co je stomie. České ILCO, z. s. Dostupné na: www.ilco.cz/co-je-stomie-2
2. Příručka pro pacienty – stomie. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Dostupné na: www.fnkv.cz/upload/files/Brozura_Stomie-2.pdfŠtítky
Všeobecná sestra Stomická sestra Praktická sestra Sestra v chirurgických oborech Sestra v interních oborech Endoskopická sestra
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se