Hemofilie a cestování

21. 9. 2018

Hemofilie může být pro své nositele limitujícím onemocněním v mnoha aktivitách běžného života. Jedním z důležitých oblastí je i cestování.

V časopise Travel Medicine and Infectious Disease publikovala skupina německých autorů analýzu toho, jaké sociodemografické faktory či faktory týkající se samotného onemocnění ovlivňují cestování a zvyky při cestování u německých mužů s hemofilií.

Více než 2 000 členům Německé asociace hemofiliků byl rozeslán standardizovaný dotazník. Do analýzy byly zahrnuty odpovědi od 345 dospělých mužů a od 144 chlapců mladších 18 let. Ke statistické analýze byla použita metoda multivariantní logistické regrese.

Ve skupině dospělých hemofiliků byly statisticky významně s častějším cestováním (tedy absolvováním minimálně dvou delších cest v průběhu roku) spojeny následující faktory: vyšší úroveň vzdělání, život v páru a zvyk cestovat. V dotazech zaměřených na dlouhé cesty mimo Evropu pak byla významná vyšší úroveň vzdělání a také schopnost samostatné aplikace srážlivého faktoru. U dětí a teenagerů byly stabilní profylaktická terapie a nižší věk spojeny s menší pravděpodobností absolvování delších cest.

Z analýzy vyplývá, že dlouhodobější zkušenost s nemocí, schopnost samostatné aplikace srážlivého faktoru a vyšší úroveň vzdělání mají u dospělých hemofiliků největší význam pro chuť a možnost cestovat. Pokud jde o malé hemofiliky, analýza podpořila známý fakt, že jejich rodiče často potřebují speciální instrukce, které jim umožní bez významnějších problémů absolvovat rodinné dovolené.

(eza)

Zdroj: Ringwald J. et al. Travel behaviour of patients with haemophilia. Travel Med Infec Dis. – publikováno online 19. dubna 2013; doi: 10.1016/j.tmaid.2013.03.008Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se