Klinické výsledky aplikace hemoglobinového spreje v terapii chronických ran

13. 8. 2018

Ischemie a hypoxie kůže a podkožní tukové tkáně jsou jednou z komplikací při hojení chronických ran. Problém by mohl vyřešit sprej s obsahem hemoglobinu, který dodává hypoxickým tkáním potřebný kyslík. Nadějné výsledky přináší nejnovější výzkum, který se zaměřil na užití spreje v terapii chronických ran.

Úvod

Tkáňová hypoxie je pravděpodobně nejběžnějším etiopatogenetickým mechanismem v procesu nehojících se chronických ran. Pozitivní přínos oxygenace tkání v průběhu hojení je totiž v současnosti nezpochybnitelný. Hypoxie se podílí na rozvoji tkáňových defektů, kupříkladu ve spojitosti s periferní arteriální okluzí, s angiopatií při diabetu nebo také v důsledku městnání krve při chronické venózní insuficienci. Tyto tři chorobné stavy jsou zodpovědné za rozvoj až 90 % chronických ran. Mezinárodní vědecký tým v čele s předním českým dermatologem profesorem Petrem Arenbergerem se tak rozhodl provést výzkum, který by ozřejmil benefity hemoglobinového spreje v terapii chronických ran. Nová technologie zajišťuje snadnější difuzi kyslíku k hypoxickým tkáním pomocí hemoglobinu izolovaného z prasat.

Metody studie

Hemoglobinový sprej představuje vodný roztok s obsahem prasečího hemoglobinu. Sprej se užívá tak, že se po vyčištění rány nastříká v tenké vrstvě po celém jejím povrchu. Hemoglobinový sprej účinkuje pouze na fyzikální podstatě difuze kyslíku a neobsahuje žádné další účinné látky. Indikace užití spreje zahrnuje chronické kožní rány, bércové vředy arteriálního, venózního nebo smíšeného původu a diabetické defekty. V optimálním případě by plocha rány neměla přesáhnout 35 cm2, ale defekt může dosáhnout větší hloubky než úrovně papilární dermis. Sprej byl tak během studie aplikován v souladu s výše zmíněnými zásadami. Rána byla vždy nejprve vyčištěna, poté došlo k aplikaci spreje a následně k zakrytí rány obvazem s porózním povrchem. Sprej byl nejprve aplikován denně, ale pokud došlo k nastartování procesu hojení, intervaly aplikace se prodloužily na dva až tři dny.

Výsledky studie

Studie se zúčastnilo 42 pacientů z Mexika, 6 pacientů z německého Wittenu a 5 pacientů z Prahy. Data z klinické studie provedené v Mexiku ozřejmila, že došlo k úplnému zhojení chronické rány u 39 z 42 pacientů (93 %). Obdobné výsledky přinesla i následná menší studie provedená na 9 pacientech taktéž v Mexiku. V německém Wittenu se podařilo vyléčit 6 z 8 přítomných kožních defektů (75 %). Výsledky z pražského výzkumu pak přinášejí 100% úspěšnost hemoglobinového spreje, kdy došlo ke zhojení chronických ran u všech účastníků studie.

Závěr

Z výsledků jasně vyplývá, že hemoglobinový sprej může v budoucnu hrát významnou roli v terapii chronických ran. V rámci klinických zkoušek byl sprej navíc dobře tolerován. Sprej byl totiž aplikován 82 pacientům více než 2000krát bez rozvoje závažných nežádoucích účinků.

(holi)

Zdroj: Arenberger, P. et al. Clinical results of the application of a hemoglobin spray to promote healing of chronic wounds. GMS Krankenhhyg Interdiszip. 2011; 6 (1): Doc05. Published online 2011 Dec 15; doi: 10.3205/dgkh000162Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie Farmacie Farmakologie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Farmaceutický asistent Všeobecná sestra
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se