Trojrozměrný obvaz – Altrazeal


Vyšlo v časopise: Hojení ran 7, č. 3: 10, 2013
Kategorie: Novinky

Na český trh obvazových materiálů přichází nový hráč. Je jím lyofilizovaný prášek Altrazeal, dodávaný společností Expharma, který se po aplikaci na exsudující ránu mění v nanoporézní, kůži podobnou bariéru.


Jde o zcela novou koncepci mezi obvazovými materiály využívající prášek, který je z 84,8 % tvořen poly-2-hydroxyetylmetakrylátem, z 14,9 % poly-2-hydroxypropylmetakrylátem a z 0,3 % deoxycholátem sodným. Tento prášek v kontaktu s exsudátem hydratuje a nenávratně agreguje. Polymerní částice, ze kterých se prášek skládá, díky tomuto procesu vytvářejí strukturu podobnou včelímu plástu. Nanopóry, které vznikají v této struktuře, vyvolávají kapilární síly, které umožňují proudění kyslíku, odvádějí vodní páry z exsudátu a vytvářejí podtlak na spodině rány, ale jsou příliš malé (4–7 nm) než aby jimi do rány pronikaly bakterie z okolního prostředí. Materiál přesně kopíruje spodinu rány a udržuje na jejím povrchu vlhkost kolem 68 % (Linden et St John 2009). Výrobce uvádí, že není nevyhnutelně nutné aplikovat na ránu sekundární krytí a v případě, že je přítomen exsudát, může Altrazeal zůstat na ráně po dobu až 14 dnů, což snižuje náklady na léčbu i ošetřující personál. Materiál je na ráně flexibilní a odolný v tahu a svými vlastnostmi zlepšuje komfort pacienta (Arnoldo et al. 2009) díky snížené bolestivosti rány (Milne et Saucier 2010).

Materiál se aplikuje na vyčištěnou ránu z jednorázového blistru. Pro urychlení polymerace je možné použít sterilní fyziologický roztok, nebo antiseptický roztok na bázi oktenidinu, polyhexanidu nebo PVP-jódu. Altrazeal lze z rány odstranit pomocí pinzety, pokud je to potřeba je možné krytí navlhčit sterilním fyziologickým roztokem.

Indikací pro užití tohoto materiálu jsou bércové vředy, těžko přístupné rány, chronické a pomalu se hojící rány (dekubity, diabetické ulcerace…), dále chirurgické rány a exsudující povrchové rány (plochy po odběru kožních štěpů nebo exsudující popáleniny o rozsahu maximálně 10 % celkového tělesného povrchu).

Altrazeal je kontraindikován u pacientů se známou alergií na některou ze složek přípravku a u neexsudujících ran (například u popálenin třetího stupně).

Úhrada přípravku pojišťovnou je v jednání, výstup je možno očekávat v průběhu nadcházejících měsíců.

Klára Krupičková

krupickova@geum.org


Zdroje

Arnoldo, B., Purdie, G., Burris, A. et al. A Randomised clinical study comparing a novel transforming powder dressing to a carboxymethylcellulose-silver dressing in skin graft donor site. Poster Presentation. Diabetic Limb Salvage Meeting, Spring 2009, Hollywood, California.

Liden, B., St John, J. APWCA Case 3: A Unique Aggregating Powder Dressing. Podiatry Management August 2009: 139–144.

Milne, C. T., Saucier, D. Use of a Novel Transforming Powder Dressing to Treat Chronic Wounds Reduces Lower Extremity Wound Pain in Patients with Venous Wounds. Poster Presentation. 2010 SAWC Meeting, Orlando, Florida.

Štítky
Chirurgie všeobecná Sestra Domácí péče

Článek vyšel v časopise

Hojení ran

Číslo 3

2013 Číslo 3
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Problematika pacienta s dentinovou hypersenzitivitou
nový kurz
Autoři: MDDr. Diana Kovářová

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Antiseptika a prevence ve stomatologii
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Snímatelné zubní náhrady a fixační krémy
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

White paper - jak vidíme optimální péči o zubní náhrady
Autoři: MUDr. Jindřich Charvát, CSc.

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se