Kuriózní problém s otevřenou frakturou

9. 8. 2016

Fraktury femuru jsou vysokoenergetická traumata a často mají kominutivní charakter. U otevřených fraktur mohou být úlomky vypuzeny z těla a nalezeny na kuriózních místech. Jsou i případy, kdy je nutné se zamyslet, co ještě k pacientovi patří a co už ne.

28letý voják z povolání byl přijat na oddělení emergency fakultní nemocnice v íránském Ahvázu pro mnohočetné otevřené zlomeniny vzniklé následkem dopravní nehody. Nehoda měla charakter pádu do příkopu při jízdě na motocyklu. Spolu s postiženým byl na místě nehody ještě spolujezdec, který však zemřel na následky poranění neslučitelných se životem.

Při přijetí měl pacient nízký krevní tlak, tachykardii a silně krvácel. Byla mu poskytnuta podpora životních funkcí a po stabilizaci krevního oběhu byla provedena zobrazovací vyšetření. Takto byla diagnostikována otevřená fraktura pravého humeru a pravého předloktí, pravostranná fraktura distálního radia, kominuce pravé patelly, mnohočetné pravostranné fraktury metatarzů a otevřená kominutivní fraktura pravého femuru Gustilo II. Skiagramy distálního femuru a kolenního kloubu v předozadní (AP) a laterální projekci vypadaly takto:

 

Vidíme zde frakturu střední třetiny femuru s několika drobnými úlomky. V popliteální krajině je zřetelný větší úlomek, podle tvaru nejspíše pocházející z diafýzy femuru, není však patrné, odkud se odlomil.

Při podrobnějším zkoumání úlomku si ošetřující lékaři všimli, že je situován obráceně, tedy dřeňovou dutinou dorzálně, je vzdálen 12–15 cm od místa fraktury a je v přímém kontaktu s 5–6 cm dlouhou lacerací zadní plochy stehna.

K chirurgickému řešení byl zvolen přístup v supinační poloze. Po débridementu rány a irigaci byla provedena dlahová osteosyntéza. Během této akce operatéři nenalezli ke zmíněnému úlomku. Ten byl během operace odstraněn dorzálním přístupem. Skiagram femuru potvrdil integritu kosti bez přítomnosti defektu, k ověření tohoto zjištění bylo provedeno rovněž CT vyšetření s 3D rekonstrukcí. Odpovídala i délka kosti. Výsledek byl jasný – z femuru úlomek nepocházel.

Odkud se tedy vzal? S největší pravděpodobností patřil druhé oběti dopravní nehody. Došlo tedy k traumatické transplantaci, která se díky duchapřítomnosti lékařů stala neúspěšnou.

(pez)

Zdroj: Sadoni H., Arti H. Unusual foreign bone fragment in femoral open fracture. Trauma Mon 2016 Feb 6; 21 (1): e22957; doi: 10.5812/traumamon.22957.Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se