Sestry a cigarety – nerozlučná dvojice?

4. 6. 2019

Povolání sestry se často považuje za rizikové z hlediska výskytu závislosti na tabáku. Je zde tedy větší podíl sester, které kouří cigarety, než u běžné populace. Zatímco celkově kuřáků ubývá a je jich již méně než 30 %, u sester je to kolem 40 % a v některých nemocnicích i více. Společně se podíváme na to, proč tomu tak je a co mohou sestry dělat v případě, že chtějí přestat kouřit.

Co přispívá ke zvýšenému riziku?

Pracovní doba, směnný provoz, podmínky, ale i náplň práce – to vše u sester přispívá k tomu, že jsou často unavené nebo ve stresu. V rámci pracovní doby je těžké si najít chvilku pro sebe. Práce s lidmi přitom přímo vybízí k tomu, aby si člověk odpočinek pravidelně dopřával. Jak ho dosáhnout v hektickém nemocničním prostředí? Pro velkou část sester se odpovědí na tuto otázku stala přestávka na cigaretu. Nikotin v tabáku krátkodobě přinese pocity štěstí či uvolnění. Efekt je ale skutečně krátkodobý − prakticky okamžitě po dokouření cigarety se tělo začne opět stresovat a do necelých dvou hodin už přicházejí i první abstinenční příznaky.

Přesto je pro řadu kuřáků cigareta příležitostí k odpočinku, tedy alespoň zdánlivému. Pro člověka v plném pracovním nasazení kuřácká pauza velmi pochopitelně přináší alespoň krátké vysvobození. Přitom jsou to právě sestry, s kým jsou pacienti nejvíce v kontaktu, a stejně jako ostatní zdravotníci, respektive lékaři by i ony měly jít příkladem.

Kde sehnat pomoc?

Pokud o zanechání kouření přemýšlíte, už jste prakticky na cestě k nekuřáctví. Důležité je nedokládat další krok. Odborná pomoc je v případě odvykání kouření zásadní. Každý se tedy může obrátit na centra pro závislé na tabáku, na specializované lékárny nebo bezplatně zavolat na Národní linku pro odvykání kouření (800 350 000). Odborníci na těchto pracovištích pak pomohou stanovit další vhodný postup.

Bez cigarety = bez pauzy?

V případě sester je však třeba se připravit se na jednu velmi zásadní věc: Jak bude vypadat směna bez cigarety? Kam zmizí pauzy? V boji proti závislosti je totiž důležité kompletně změnit životní styl. To neznamená vyměnit práci, ale zamyslet se nad tím, jak o sebe pečuji v rámci pracovní doby i mimo ní.

V odvykání kouření mohou sestrám pomoci zdánlivě nesouvisející věci: nastavit si „odpočinkové“ rituály bez cigarety (zajímavé může být i prozkoumat, jak to doposud dělali kolegové-nekuřáci), dovolit si odpočinek i bez zjevného důvodu, pečovat o psychohygienu a dbát na vlastní potřeby.

Inspirativní projekt „Nekuřáckých nemocnic“

Každý se stresem a únavou bojujeme jinak. Je naprosto pochopitelné a normální, že pokud někdo kouří od střední školy, je pro něj velmi těžké se v dospělosti naučit tyto stavy zvládat bez cigarety. Sestry však mají obrovskou výhodu v kolektivu, ve kterém pracují. Nebojte se tedy oslovit své kolegy a kolegyně. Poproste je o inspiraci a podporu. Pokud se na to cítíte, můžete se navíc spojit i s ostatními v nemocnici, zapojit se do projektu „Nekuřácké nemocnice“ a získat tak podporu pro své odvykání přímo od zaměstnavatele.

Důvodů, proč přestat kouřit je nespočet. Ten nejdůležitější je přitom pro každého jiný. Pokud ten svůj máte, nebojte se požádat o pomoc a přispět tomu, aby se sestry a cigarety staly nikoliv nerozlučnou, ale odloučenou dvojicí.

(krif)

Zdroje:
1. Bezděková I. Proč kouří zdravotní sestry a doktoři tolik ne? Medical Tribune, 9. 12. 2015. Dostupné na: www.tribune.cz/clanek/38010-proc-kouri-zdravotni-sestry-a-doktori-tolik-ne
2. MZ ČR. „Nekuřácké nemocnice“. Dostupné na: www.mzcr.cz/KvalitaABezpeci/dokumenty/nekuracke-nemocnice-_14766_3778_29.htmlPřihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se