Tradiční čínská léčba ramenních kloubů aneb Když se vazy trhají

9. 8. 2016

V poslední době se v určitých skupinách populace stalo moderním pohrdat „západní“ medicínou a přiklánět se k alternativním metodám. Každý má jistě právo si sám vybrat, ale podívejme se, jak taková alternativní léčba může dopadnout.

76letá žena byla přivezena do nemocnice pro krutou bolest obou paží a omezení pohybu v ramenních kloubech. Předchozí den navštívila ordinaci tradičního čínského léčitele pro ztuhlost a bolest v ramenních kloubech trvající 6 měsíců.

Léčitel bez řádného vyšetření provedl s pravou paží tuto manipulaci: abdukci, zevní rotaci a silný tlak vpřed. Pacientka ucítila ostrou bolest a ramenní kloub vydal hlasité křupnutí, které léčitel vysvětlil jako projev čchi a označil jej za normální. Pacientka mu uvěřila a nechala si stejný zákrok provést i s levou paží. Průběh byl tentýž a výsledkem oboustranná bolest a omezení hybnosti.

Následujícího rána pacientka stále cítila bolest v ramenních kloubech, a proto vyhledala lékaře. Při fyzikálním vyšetření byly na obou pažích zjištěny hematomy a snížení citlivosti. Ramena byla plochá, deformovaná. Na rentgenovém snímku byl dle očekávání tento nález (při čtení se zaměřte na hlavice pažních kostí):

Vidíme oboustrannou přední luxaci ramenních kloubů bez patrné linie lomu.

Lékař provedl zavřenou repozici ramenních kloubů Kocherovou metodou. Kontrolní rtg vyšetření prokázalo správnou pozici kloubních hlavic. Po repozici nebyly přítomné známky poruchy inervace a prokrvení. Ultrazvukové vyšetření neprokázalo poškození rotátorové manžety. Pacientce byly nasazeny ortézy a po dvou týdnech začala rehabilitovat. Šest měsíců po repozici byl obnoven původní rozsah hybnosti, ale byl patrný drobný neurovaskulární deficit.

Někteří odborníci si myslí, že čínská a západní medicína se vhodně doplňují. Tato kazuistika však jasně vypovídá o tom, že jejich spojení je dokonce nezbytně nutné.

(pez)

Zdroj: Chen C.-L., Chiu S.-L., Chu C.-L., Lan S.-J. Tragic result of traditional Chinese medicine manipulation: an unusual case report of bilateral anterior shoulder dislocations. BMC Complement Altern Med 2015; 15: 98; doi: 10.1186/s12906-015-0633-4.Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se