Transplantace stolice je účinná v léčbě ulcerózní kolitidy

4. 10. 2016

Fekální bakterioterapie neboli fekální mikrobiální transplantace (FMT), která se v současné době používá k léčbě recidivující infekce Clostridium difficile, je podle posledního výzkumu účinným postupem také v léčbě ulcerózní kolitidy (UC). Studie, jejíž výsledky dokládají tento přínos FMT, byla prezentována 23. května 2016 na mezinárodním gastroenterologickém kongresu Digestive Disease Week v San Diegu.

Australští vědci zjistili, že u 27 % pacientů s UC, kteří jsou rezistentní nebo netolerují běžnou léčbu UC (kortikosteroidy či nesteroidní antirevmatika), lze pomocí FMT dosáhnout stanoveného terapeutického cíle − vymizení subjektivních příznaků a zlepšení nálezu při endoskopickém vyšetření, a to bez užívání kortikosteroidů. Ke zmírnění příznaků přitom došlo u více než poloviny pacientů.

Do této studie bylo zařazeno 81 pacientů ze 3 center v Austrálii, z nichž 41 podstoupilo FMT a 40 dostávalo placebo. První FMT byla aplikována pomocí kolonoskopu a poté si pacienti 5× týdně po dobu 8 týdnů sami aplikovali klystýr s FMT. Stanoveného terapeutického cíle dosáhlo 11 (27 %) pacientů ze skupiny s FMT a 3 (8 %) ze skupiny s placebem. Hmota pro FMT byla získána zpracováním a přípravou stolice zdravých dobrovolníků, přičemž každá dávka, kterou lze podávat kolonoskopicky, endoskopicky nebo ve formě klystýru, byla tvořena stolicí nejméně 3 dárců, aby se předešlo „efektu dárce“, tedy výsledku danému specifickými vlastnostmi stolice jediného dárce.

„Naše práce je první multicentrickou studií, ve které byla použita intenzivní léčba infuzemi FMT ve 40 dávkách během 8 týdnů. Jednoznačně prokázala, že fekální mikrobiální transplantace je účinnou léčbou ulcerózní kolitidy,“ shrnuje hlavní autor studie, gastroenterolog dr. Sudarshan Paramsothy z Univerzity v Novém Jižním Walesu.

(zza)

Zdroj: Transplanting healthy stool might be an answer to ulcerative colitis. Digestive Disease Week (DDW), San Diego, 23. května 2016.
Dostupné na: www.ddw.org/news/articles/2016/05/23/transplanting-healthy-stool-might-be-an-answer-to-ulcerative-colitis.Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se