Zákaz kouření se blíží, pro lékaře je to příležitost motivovat kuřáky k zahájení léčby

29. 5. 2017

Dne 31. května 2017 nabyl v účinnost zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, lidově označovaný jako tzv. protikuřácký zákon. Česká republika se tak na konci května přidala ke dvěma třetinám zemí EU, kde již zákaz kouření platí. Začátek účinnosti zákona může být zároveň začátkem boje se závislostí.

Zákaz se dotkne řady míst

Mezi hlavní opatření, která zákon stanovuje, patří zákaz kouření v restauračních zařízeních, ve vnitřních prostorech zdravotnických zařízení, na zastávkách veřejné dopravy, ve všech typech škol a v zábavních prostorách. Výjimku tvoří mimo jiné kuřárny v nákupních centrech a na letištích či kuřárny nacházející se na uzavřených psychiatrických odděleních.

reklama:

Cílem tohoto zákona je ochrana zdraví před vlivem tabáku a dalších návykových látek zejména s ohledem na děti a mladistvé. Omezení míst, kde je dovoleno kouřit, není jedinou oblastí, kterou se tento zákon zabývá. Vztahuje se i na omezení dostupnosti alkoholických nápojů.

„Den posledního típnutí“

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík před časem označil den účinnosti zákona jako „den posledního típnutí“. I to může být pro některé kuřáky motivací, aby se pokusili zbavit závislosti na tabáku. A pro lékaře je to příležitost, jak kuřákům připomenout, že závislost na tabáku je nemoc. Je možné ji léčit v centrech léčby závislosti na tabáku, ideálně za pomoci léků a vhodné psychoterapie.

Léčba je dostupná a bezpečná

Jednou z možností léčby jsou léky s účinnou látkou vareniklin. Ten je podle rozsáhlé mezinárodní studie, do které bylo zapojeno více než 8 tisíc pacientů, hodnocen jako účinný a pro pacienty − ať už s psychiatrickými obtížemi, nebo bez nich − nepředstavuje riziko v podobě neuropsychiatrických nežádoucích účinků.

Léčba závislosti na tabáku ovšem není omezena pouze na specializovaná centra. V případě, že je vhodnějším modelem léčby spolupráce s praktickým lékařem, nijak to nelimituje možnost zahájit léčbu vareniklinem právě v ordinaci praktika. Předepsáním léku to však pro lékaře ani pacienta nekončí. Léčba je dlouhodobá a vyžaduje aktivní spolupráci praktického lékaře s pacientem.

Nová pravidla na Světový den bez tabáku

Den účinnosti zákona připadající na Světový den bez tabáku, který vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO), je pro lékaře všech specializací možným pojítkem s tematikou boje s kouřením a edukací na téma závislosti na tabáku. Nový „protikuřácký zákon“ se tak může stát vhodným výchozím bodem pro identifikaci s nekuřáctvím.

(pak)

Zdroje:

  1. Ministerstvo zdravotnictví ČR. Dostupné na mzcr.cz
  2. Společnost pro léčbu závislosti na tabáku. Dostupné na slzt.cz
  3. Anthenelli R. M. et al. Neuropsychiatric safety and efficacy of varenicline, bupropion, and nicotine patch in smokers with and without psychiatric disorders (EAGLES): a double-blind, randomised, placebo-controlled clinical trial. Lancet 2016 Jun 8; 387 (10037): 2507−2520.


Štítky
Praktické lékařství pro dospělé
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se