Má zdravotní sestra nárok na strach a obavy?

7. 9. 2016

Bez ohledu na to, jak se sestry při studiu připravují na realitu nemocniční práce, přináší skutečné nasazení vždy obavy a strach. A je to zcela přirozené.

Strach z prvního dne

Strach či úzkost při prvním dni, týdnu nebo měsíci v nemocniční praxi je poměrně obvyklý jev. Nejlepším způsobem, jak se v takové situaci zachovat, je otevřeně pojmenovat a přijmout své pocity. Díky tomu se může síla strachu a obav paradoxně zmírnit.

Je však důležité si uvědomit, jak v takové situaci reagujete a jak to ovlivňuje vaše chování. Pak se na své reakce můžete lépe připravit. Někdo příliš rychle mluví, jiný klade nevhodné otázky nebo ztrácí pozornost – to všechno můžete svým vědomým přístupem odbourat. Určitě ale strach neignorujte. Pokud se navíc o své pocity podělíte s okolím, lépe pochopí vaše reakce a můžete tak předejít nedorozumění.

Co můžu udělat?

Nezapomínejte ani na úplně jednoduché a praktické tipy, jak se s náročnými prvními dny vypořádat. Nejsou založeny na žádných vědeckých studiích, ale na poznatcích a zkušenostech ostatních sester:

  • Co nejrychleji se seznamte s prostředím, vybavením na oddělení a nebojte se ptát.
  • Pokud si budete dávat nejnutnější pracovní pomůcky, které potřebujete mít vždy u sebe, stále na stejné místo, usnadní vám to soustředění na práci.
  • Buďte připraveni na zpětnou vazbu i na různé typy osobností, se kterými se na pracovišti setkáte.
  • V neposlední řadě neignorujte základní věci jako jídlo nebo pauzy.

Kdy všechny obavy zmizí

Zdravá dávka obav vás bude (naštěstí) provázet celou kariéru, protože vás tak přirozeně ochrání před lhostejností či syndromem vyhoření. Obavy a strach se mohou zintenzivnit ve chvílích, kdy poprvé uděláte větší chybu, když se na oddělení poprvé setkáte se smrtí nebo zažijete jiná „poprvé“. Vždy vás však takové momenty zároveň mohou posílit a posunout o krok dál.

(pak)

Zdroj: Anderson A. A new nurse’s first days at the bedside. Am J Nurs 2016 Jun; 116 (6): 65–68, doi: 10.1097/01.NAJ.0000484236.41655.9e.Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se