Těžké akutní bolesti zad u sester: co přinese úlevu?

18. 6. 2018

Profese sestry patří k povoláním, která velmi zatěžují pohybový aparát. Předklony u lůžka, rotace i opakovaná statická zátěž páteře se projevují zejména v dolní části zad. Z dlouhodobého hlediska se v rámci prevence doporučuje řada různých režimových opatření. Těžkou akutní bolest je pak možné řešit farmakologicky.

Kombinace, která pomáhá

Kombinace analgeticky působícího nesteroidního antirevmatika diklofenaku a centrálně působícího myorelaxans orfenadrinu je účinným a bezpečným způsobem, jak ulevit od těžkých akutních bolestí zad a projevů zánětu. Díky složce, která působí proti bolesti, a substanci proti spasmům kosterního svalstva se tento kombinovaný přípravek dobře uplatňuje nejen při vertebrogenním algickém syndromu, ale také při revmatických onemocněních. Intravenózní podání navíc zajistí rychlý nástup účinku. Při léčbě, jež obvykle trvá 5–10 dní, by se neměla podávat další nesteroidní antirevmatika.

Dlouhodobá opatření mají význam

Popsaná kombinace není určena k déletrvající terapii, a proto by se měly sestry a další zdravotnický personál čelící zvýšené zátěži pohybového aparátu soustředit na dlouhodobá opatření a prevenci obtíží. S ohledem na přetěžování meziobratlových plotének a svalové dysbalance, které jsou u zdravotníků běžné, se doporučují kompenzační cvičení, dechová gymnastika, relaxační cvičení i dynamická neuromuskulární stabilizace. Ve zdravotnickém prostředí se dobře uplatní také tzv. škola zad – edukační systém, díky kterému se personál učí správné pohyby v různých situacích i zásady správné ergonomie pracoviště.

Tipy na účinné cviky

Součástí cvičení, které se sestrám doporučuje, je například autotrakce.

  • V poloze vleže se dají ruce v týl, dolní končetiny jsou pokrčeny v kolenou a chodidla se opírají o podložku.
  • Při nádechu dochází ke stažení hýždí a přitlačení bederní oblasti do podložky. Hlava zároveň tlačí do dlaní.
  • Po krátké výdrži se celé tělo během výdechu opět uvolní.

Součástí cvičebního programu zaměřeného na prevenci bolesti dolní části zad by měly být cviky na uvolnění bederní oblasti, posílení přímých břišních cviků i šetrné rotace a protahování.

(pak)

Zdroje:
1. Uhlíř P., Betlachová M., Kuchařová Z. Bolesti dolní části zad u zdravotních sester a jejich prevence. Medicína pro praxi 2011; 8 (10): 438–440.
2. SPC Neodolpasse. Dostupné na: www.sukl.cz.Štítky
Všeobecná sestra
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se