S11 Problematika onychomykóz
Autoři:
R. Litvik
Působiště autorů:
Kožní oddělení, FN Ostrava
Vyšlo v časopise:
Hojení ran 7, č. Supplementum 1: 47, 2013
Kategorie:
Abstrakta
Onychomykóza je infekční onemocnění nehtového aparátu způsobené mikroskopickými houbami: dermatofyty, kvasinkami a oportunními hyfomycetami; většina onychomykóz je dermatofytického původu. Obecně se předpokládá, že onychomykóza postihuje 2,5–8 % populace.
Jedná se o onemocnění, které může výrazně snížit kvalitu života pacienta: 51 % postižených má potíže při chůzi, u 33 % je infekce zdrojem značných bolestí, u 23 % je příčinou sociální izolace, u 13 % omezuje pracovní uplatnění. Neléčená nebo špatně léčená onychomykóza může být zdrojem vážných komplikací zejména u diabetiků a imunodeficitních pacientů, může predisponovat k erysipelu či diabetické noze. Přesto někteří pacienti i lékaři považují onychomykózu pouze za kosmetický problém, případně neví, že existuje moderní účinná léčba. Přetrvávají také obavy z ablace nehtu, ačkoliv dnes je prováděna jen zcela výjimečně.
Lokální léčba má u onychomykóz jen omezené uplatnění. Některé infekce lze léčit dlouhodobým používáním antimykotických laků, tato léčba má naději na úspěch v situacích, pokud není napadeno více než 25 % plochy nehtové ploténky. Pronikání antimykotika lze usnadnit zeslabením povrchu nehtů pilováním 1x týdně nebo nekrvavou chemickou onycholýzou, u těchto pacientů bývá v době stanovení diagnózy postiženo přes 70 % plochy nehtové ploténky. V takových případech je účinná pouze systémová léčba antimykotiky (itrakonazol, terbinafin) schopnými proniknout do nehtové ploténky a dlouhodobě v ní působit.
Závěry studií preferují v léčbě onychomykóz kombinovanou terapii, pokud volíme systémové antimykotikum, pak itrakonazol pro nejlepší výsledky v kombinovaných terapeutických schématech, což je dáno rychlejší penetrací a vyšší koncentrací itrakonazolu v nehtové ploténce. Pokračovat v monoterapii amorolfinem z profylaktických důvodů 1–2x měsíčně u pacientů, kteří byli úspěšně vyléčeni. Tato profylaktická terapie snižuje riziko relapsu onemocnění. Kombinovaná terapie onychomykóz vykazuje nejlepší risk/benefit ratio, zvláště u polymorbidních pacientů, a signifikantně zlepšuje procento kompletně vyléčených pacientů a redukuje procento relapsu onychomykóz.
Spóry hub se vyskytují ve společných umývárnách, sprchách, sportovištích, na podlahách kolem bazénů a všude tam, kde chodí lidé bosi. Je nutno si uvědomit, že odloučené kožní šupiny a části nehtů jsou infekční několik měsíců. Proto by pacienti neměli v těchto zařízeních chodit naboso. Při pocitu svědění v meziprstních prostorách nohou je vhodné použít lokální antimykotikum, potivost nohou je vhodné zmírnit nošením bavlněných ponožek, prodyšné obuvi a lokálně používat antiperspirační prostředky. K dalším preventivním opatřením patří zábrana mikrotraumatizace nehtových valů a nehtů, změkčování hyperkeratóz na ploskách keratolytickými externy a včasná léčba ortopedických vad. Nedílnou součástí léčby a prevence onychomykóz je rovněž pravidelná dezinfekce rukavic, ponožek a obuvi 1x týdně antimykotickým dezinfekčním prostředkem.
Štítky
Chirurgie všeobecná Sestra Domácí péčeČlánek vyšel v časopise
Hojení ran
2013 Číslo Supplementum 1
- PŘÍBĚH: Bylo mi 27
- Perorální antivirotika jako vysoce efektivní nástroj prevence hospitalizací kvůli COVID-19 − otázky a odpovědi pro praxi
- Zásady péče o pacienta v pronační poloze
- Jak velkou porci jíst a zhubnout? Pomůckou může být talíř i ruka
- K nejčastějším kožním komplikacím stomie patří macerace
Nejčtenější v tomto čísle
- K 35: Možnosti léčby vlhké gangrény prstů nohy při syndromu diabetické nohy
- K 16: Možnosti lokálního ošetření fasciotomie
- K 30: ReCell Spray–On Skin
- K 10: Doporučený postup v péči o nehojící se ránu – utopie anebo realita budoucnosti?