K 21: Křížem krážem domácí zdravotní péčí


Autoři: H. Pekárková
Působiště autorů: Pracoviště ošetřovatelské péče s. r. o., Hradec Králové
Vyšlo v časopise: Hojení ran 7, č. Supplementum 1: 21, 2013
Kategorie: Abstrakta

O historii a vzniku agentur domácí zdravotní péče bylo již řečeno a napsáno mnohé. Přesto je povědomí o jejich činnosti stále nedostačující a stále se zaměňuje péče zdravotní a sociální. Přitom nejstarší agentury domácí zdravotní péče poskytují péči více než dvacet let. Rozdíl mezi sociální a zdravotní péčí je stále nejasným pojmem nejen pro laickou veřejnost, ale často i pro některé zdravotníky. Domácí zdravotní péče umožňuje zkrácení doby hospitalizace a tím i snížení nákladů na hospitalizační péči, ale zároveň také snižuje i riziko vzniku nozokomiálních infekcí. Velkou výhodou pro klienta je domácí prostředí a hlavně kontakt s rodinou.

Pro dospělé, ale i pro nemocné děti, zajišťujeme ošetřovatelskou i rehabilitační péči, vč. péče hospicové, které v poslední době neustále přibývá. Není problémem zajistit také zapůjčení potřebných kompenzačních pomůcek klientům. Rozsah domácí zdravotní péče je velice široký a tím také náročný i pro personál, který tvoří samé ženy. Náročnost spočívá nejen v odborných znalostech, které musí zasahovat do více oborů, ale i v tělesné a psychické zdatnosti. V agenturách musí pracovat „ženy do nepohody“, které si dokáží poradit nejen s pacientem a jeho problémy, ale často i s příbuznými, s rozmary auta nebo se zvířaty, kterých je v některých domácnostech i větší množství. Velkým nepřítelem zdravotníků v domácí péči jsou i rozmary počasí.

Velkou skupinu klientů Pracoviště ošetřovatelské péče s.r.o. tvoří pacienti s chronickým defektem. Mám‑li vyjmenovat pořadí, dle počtu ošetřených klientů, bude následující: bércový vřed, proleženiny, diabetická noha, končetiny po amputaci, rozpadající se nádory, nehojící se chirurgická rána a příp. další. Ekonomická náročnost výkonů, které poskytujeme našim klientům, stále narůstá, ale platby zdravotních pojišťoven tomu neodpovídají. Vzhledem k tomu, že máme v péči většinou polymorbidní klienty nebo klienty s rozsáhlými chronickými defekty, jsou materiálové náklady stále vyšší a vyšší. K nárůstu cen zdravotnického materiálu došlo hlavně díky zvýšení DPH, které přešlo ze 14 % na 21 %.

Závěrem lze říci, že i přes narůstající ceny materiálů, je domácí zdravotní péče stále mnohem levnější než hospitalizace nebo případný převoz klienta sanitou na ošetření do odborné ambulance. Riziko vzniku nozokomiálních nákaz v domácím prostředí nehrozí. V neposlední řadě se zvyšuje i komfort klienta.


Štítky
Chirurgie všeobecná Sestra Domácí péče
Článek Program

Článek vyšel v časopise

Hojení ran

Číslo Supplementum 1

2013 Číslo Supplementum 1
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Problematika pacienta s dentinovou hypersenzitivitou
nový kurz
Autoři: MDDr. Diana Kovářová

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Antiseptika a prevence ve stomatologii
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Snímatelné zubní náhrady a fixační krémy
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

White paper - jak vidíme optimální péči o zubní náhrady
Autoři: MUDr. Jindřich Charvát, CSc.

Všechny kurzy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se